Effects of non-abelian magnetic fields on pair production in flat and curved spaces
Düz ve eğri uzaylarda değişmeli olmayan alanların çift üretimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 694519
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN KÜRKCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı $\mathbb{R}^{3,1} \equiv \mathbb{R}^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ ve $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ tipi manifoldların ve değişmeli olmayan alanların, bozon ve fermiyonlardaki çift üretimi üzerindeki etksini araştırmaktır. Hem küresel ve düz geometrilerdeki hem de değişmeli ve değişmeli olmayan alanların etkisi altındaki çift üretimi oranlanarak geometri ve değişmeli olmayan alanların çift üretimi üzerindeki etkisi görülecektir. İlk olarak Feynman'ın yol integrasyonu metodu kullanılarak bozonik (spin-$0$) ve fermiyonik (spin-$1/2$) parçacıklarındaki çift üretimi olayı (Schwinger mekanizması) yeniden değerlendirip, daha sonra literatüre yeni katılmış olan $\mathbb{R}^{3,1}$ ve $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ tipi manifoldlar üzerinde değişmeli ve değişmeli olmayan manyetik alanlar bulunduğu durumlardaki çift üretimi değerlendirilecektir. Ardından, bu sonuçlar $SU(2)$ ayar alanından oluşan değişmeli olmayan manyetik alanlar için genellenecektir. Bu genelleme yapılırken, $\mathbb{R}^{3,1}$ ve $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ üzerindeki çift üretimleri değişmeli olmayan maynetik alan etkisi varken karşılaştırma ve aynı zamanda değişmeli olmayan alanların olduğu durumla, literatürdeki değişmeli olmayan alanların olmadığı durumu karşılaştırma fırsatı elde edilecektir. Tekdüze değişmeli olmayan alanların $S^2$ altmanifoldu ile birlikte getirdiği yeni etkiler üzerinde de durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Our objective in this thesis is to compute the pair production rates for both bosons and fermions under the influence of non-abelian gauge fields on the manifolds $\mathbb{R}^{3,1} \equiv \mathbb{R}^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ and $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$. We will compare the pair production rates of the spherical cases with the flat ones, and also compare the non-abelian cases with the abelian ones to see effects of both curvature and non-abelian field strength on the pair production. We first review the pair production process, i.e. the so-called Schwinger effect using the path integral formalism for bosonic spin-$0$ i.e. scalar fields and for fermions, spin-$1/2$ i.e. spinor fields, and also subsequently review the recent results obtained in the literature on $\mathbb{R}^{3,1}$ and $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ with abelian orthogonal uniform electric and magnetic fields. We then move on to generalize these results by the inclusion of a uniform non-abelian magnetic field due to an external $SU(2)$ gauge field. In doing so, we find the opportunity to compare the pair production rates on $\mathbb{R}^{3,1}$ and $S^2 \times \mathbb{R}^{1,1}$ with non-abelian field switched on, and also compare its influence to previously obtained results without the non-abelian field. Novel effects of the presence of the uniform non-abelian magnetic field together with the effects of constant positive curvature of the $S^2$-submanifold are emphasized.