Genişletilmiş Gauss-Bonnet kuramında kozmolojik genişleme problemi ve entropinin doğası
Cosmological expansion problem and the nature of entropy in extended Gauss-Bonnet gravity
  1. Tez No: 413314
  2. Yazar: ALİ İHSAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada temel olarak Gauss-Bonnet kuramında termodinamiğin kozmolojik entropi yasası üzerine odaklandık ve termodinamiğin genelleştirilmiş kozmolojik entropi yasasını (GKEY) bu kuram için evrenin Görünen ve Olay ufuklarında tartıştık. İlk olarak, lagranjiyan yoğunluğu R+f(G)+〖αR〗^2 biçiminde tanımlanan genişletilmiş Gauss-Bonnet kuramında alan denklemlerinin ölçek faktör üstel tam çözümünlerini elde ettik. Bu çözümler yardımıyla evrenin üç temel gelişim aşaması matematiksel olarak bütünleşik bir formda ifade edilmiştir. Sonrasında, F(R,G)-gravitede yazılan alan denklemlerinin F(R,G) 〖=f〗_1 (G)+f_2 (R) seçimine göre ölçek faktör üstel çözümü elde edildi. Evrenin Görünen ufuk ve Olay ufku için F(R,G)-gravitede GKEY'i ifade ettikten sonra, bulunan çözümler kullanılarak, modelin ön gördüğü evrenin gelişim aşamaları ayrıntılı biçimde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we mainly focus on cosmological entropy law of thermodynamics in Gauss-Bonnet gravity and we construct the generalized second law (GSL) of thermodynamics for this theory on the dynamical apparent and event horizons. First, we find the exact scale factor power law solutions of the field equations by assuming the lagrangian density is given as R+f(G)+〖αR〗^2. Three evolutionary stages of our universe has been determined mathematically in a unified form. Next, we investigated the scale factor power law solutions of the corresponding field equation of F(R,G) gravity by determining F(R,G) 〖=f〗_1 (G)+f_2 (R). After constructing GSL on the apparent and event horizons and applying corresponding solutions to the law, we analyzed evolutionary stages of the Universe in detail.