Asidifikasyon ile elde edilen uçucu yağ asitlerinden metan reaktörü ile biyogaz ve elektrohidroliz prosesi ile hidrojen gazı oluşumunun incelenmesi
Conversion of volatile fatty acids to both biogas by methane reactor and hydrogen gas by electrohydrolysis process
  1. Tez No: 623510
  2. Yazar: HAVVA BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Zeytin karasuyu; mevsimsel dönemlerde zeytinyağı üretimi sonucu açığa çıkan ve yüksek miktarda organik kirlilik içeriği olan, yağlı ve koyu renge sahip bir atıksudur. Zeytinyağı üretimi sırasında oluşan karasuda yüksek miktarda askıda katı madde (AKM), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ) ve polifenolik bileşikler mevcuttur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda atıksulardan enerji üretimi sağlayan prosesler önem kazanmıştır. Böylece hem atıksuyun belli oranlarda kirlilik konsantrasyonu düşürülürken hem de enerji üretimi sağlanmaktadır. Asidifiye olmuş zeytin karasuyu ile ardışık kesikli anaerobik reaktör kullanılarak yaklaşık üç ay metan reaktörü işletilmiştir. Ardışık kesikli metan reaktörünün işletilmesi aşamasında asidifiye edilmiş zeytin karasuyu kullanılmıştır. Tez kapsamında elde edilen giderim verimleri renk için %79, AKM için %90, çKOİ için %60-70 olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çöktürülmüş zeytin karasuyu ve asidifiye edilmiş zeytin karasuyu ile elektrohidroliz prosesi kurulmuştur. Optimum koşullar belirlenerek; 12 V doğru akım, 3 saat reaksiyon süresi ve 1000 rpm karıştırma hızıyla hidrojen üretimi incelenmiştir. Atıksuların kendi pH'larında elde edilen giderim verimleri çöktürülmüş zeytin karasuyunda (kontrol) renk için %61, AKM için %27 ve çKOİ için %76; asidifiye edilmiş zeytin karasuyunda ise %96 renk, %97 AKM ve %35 çKOİ olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive mill wastewater (OMW) is an oily and dark colored wastewater which is produced as a result of olive oil production in seasonal periods and has high organic pollution content. There is a high amount of chemical oxygen demand (COD), biochemical oxygen demand (BOD), suspended solids (SS) and polyphenolic compounds in the olive mill wastewater. In recent years, processes producing energy from wastewater have gained importance. Thus, both the pollution concentration of wastewater is reduced and renewable energy production is provided. Methane reactors were operated for about three months using anaerobic sequencing batch reactors (ASBR). Acidified wastewater from OMW was used in the operation of methane reactor. The removal yields obtained were 79% for color, 90% for SS, 60-70% for sCOD. Alternatively, electrohydrolysis process was also operated with precipitated OMW and acidified OMW. After determining the optimum conditions; hydrogen production was investigated with 12 V direct current, 3 hours reaction time and 1000 rpm stirring speed. The removal efficiencies of the wastewaters for precipitated OMW (as control) were 61% for color, 27% for SS, 76% for sCOD and for the acidified OMW were 96% color, 97% SS and 35% sCOD.