Karma kullanımlı konutların yeşil kriterler bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of mixed-use residentials in the context of ecological criteria
  1. Tez No: 623512
  2. Yazar: BETÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Enerji üretim ve kullanım biçimindeki yanlışlar, küresel enerji problemlerine ve doğal çevrede olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Araştırmalar tüketilen enerjinin önemli bir kısmının inşaat sektörü tarafından kullanıldığını göstermektedir. Artan nüfus ve konfor ihtiyacına yönelik sayısı her geçen gün yükselen konut yapıları ise inşaat sektöründe büyük bir paya sahiptir. Konut yapılarının yeşil kriterler bağlamında tasarlanması küresel enerji talebinin azalması bağlamında önemlidir. Son yıllarda tasarlanan konutlar, birçok günlük ihtiyacı karşılayabilecek alt sistemlerin bir arada kurgulanması ile daha kompakt hale gelmiştir. Bu karma kullanımlı konut yapıları toplu enerji tüketimine sebep olmakta, yeşil kriterler bağlamında düşünülerek tasarlandığında ise büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Bu çalışmada karma kullanımlı konutların yeşil kriterler doğrultusunda kendi ekosistemini oluşturabileceği bir kılavuz oluşturmak hedeflenmektedir. Tez çalışması kapsamında karma kullanımlı konut tasarımlarının değerlendirilmesi için kriter olarak mevcut sertifika sistemlerinden USGBC'nin oluşturduğu tüm Dünya'da geçerli olan LEED standartları ve Türkiye'deki ÇEDBİK Derneği'nin oluşturduğu BEST konut sertifika kılavuzu incelenmiştir. Bu iki kılavuz eşliğinde enerji verimliliği sağlayan yeşil kriterler belirlenmiştir. LEED sertifikasyonuna göre derece almış, en az altın düzeyinde olan karma kullanımlı uygulama projeleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, literatür taramasında incelenen enerji tasarrufu stratejileri ve yeşil tasarım kriterleri ile birlikte tasarlanan karma kullanımlı konut yapılarının enerji verimliliği açısından olumlu sonuçlar üretebileceği öngörülmektedir. Buna bağlı olarak inşaat sektörünün neden olduğu çevresel tahribatın da büyük ölçüde azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mistakes in the way energy is produced and used cause global energy problems and adverse effects on the natural environment. Researches show that a significant portion of the energy consumed is used by the construction sector. The number of residential buildings, which are increasing day by day for increasing population and comfort needs, has a large share in the construction sector. Designing residential buildings in the context of green criteria is important in terms of decreasing global energy demand. The residences designed in recent years have become more compact with the construction of subsystems that can meet many daily needs. These mixed-use residential buildings lead to collective energy consumption and when they designed in the context of green criteria, they provide savings in great measure. In this study, it is aimed to create a guide in which mixed-use houses can form their own ecosystem in line with green criteria. In this study, it is aimed to create a guide in which mixed-use residentials can form their own ecosystem in line with green criteria. In the thesis, for evaluating mixed-use residential designs, one of the existing certification systems, the world-wide, LEED standards created by the USGBC and BEST housing certification guide created by ÇEDBIK Association in Turkey were examined as a criterion. With these two guidelines, green criteria for energy efficiency have been determined. Mixed-use projects that received at least a gold grade according to LEED certification were evaluated. As a result, it is predicted that mixed-use residential buildings designed together with energy saving strategies and green design criteria examined in the literature review can produce positive results in terms of energy efficiency. Accordingly, it is thought that environmental damage caused by the construction sector can be reduced to a great extent.