Erişkin havayolu mankeninde entübasyon yapılabilen supraglottik havayolu araçlarının karşılaştırılması
Comparison of intubating supraglottic airway devices in adult airway training manikin
- Tez No: 623521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Başarısız veya zor havayolu olgularında supraglottik havayolu araçları (SGHA) kullanışlıdır. Ayrıca bazı araçlar kör endotrakeal entübasyonda kullanılabilir. Çalışmamızda erişkin havayolu mankeninde içinden endotrakeal tüp (ETT) geçirilebilen SGHA'ndan olan LMA Fastrach, Ambu Aura – i, ve Cookgas Air – Q'nun deneyimsiz uygulayıcılar tarafından uygulama başarılarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma randomize ve çapraz geçişli manken çalışması olarak dizayn edildi. Tıp fakültesinin son sınıfında öğrenci olan 36 deneyimsiz uygulayıcıya SGHA uygulaması ile ilgili standart eğitim verildikten dört hafta sonra, erişkin havayolu mankeni üzerinde üç farklı SGHA'nın (LMA Fastrach®, Ambu Aura – i® ve Cookgas Air – Q®) uygulama başarıları karşılaştırıldı. Katılımcılar SGHA'nı uygulama sırası için randomizasyonla gruplara ayrılarak üç ayrı aşamada (birinci aşama – 1A; SGHA'nın yerleştirilmesi, ikinci aşama – 2A; SGHA içerisinden entübasyonun yapılması ve üçüncü aşama – 3A; SGHA'nın ETT'nün üzerinden çıkarılarak kalıcı entübasyonun sağlanması) uygulama başarıları ve süreleri değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların kadın/erkek oranı 16/20 (%44,4/%55,6) ve yaş ortalaması 24 (23 – 28) idi. SGHA'nın uygulama başarılarına bakıldığında ILMA ve Air – Q'ı 36 kişinin tamamı, Aura – i'ı 30 kişi (%83,3) başarılı olarak uygulayabildi (p0,05). Üç SGHA arasında birinci aşama – 1A uygulama başarıları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Başarılı sonlanan 1A sürelerinin ortancaları; ILMA, Aura – i ve Air – Q için sırasıyla 13 sn, 12,4 sn ve 14,4 sn idi. Bu aşamada ILMA ile Aura – i arasında anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), her iki SGHA'nın Air – Q'ya göre anlamlı derecede daha hızlı uygulandığı saptandı (p0,05) ve SGHA uygulandıktan sonra içerisinden başarılı olarak ETT geçirilme süreleri (1A+2A) sırasıyla 27,7 sn, 27 sn ve 28,7 sn olarak ölçüldü (p>0,05). Uygulayıcılara ileriki olgularında hangi SGHA'yı tercih edecekleri sorulduğunda, 16'sı (%44,4) ILMA, sekizi (%22,2) Aura – i ve 12'si (%33,3) Air – Q kullanmayı tercih edeceğini belirtti. ILMA ve Air – Q'nun Aura – i'a göre anlamlı olarak daha fazla tercih edildiği saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Supraglottic airway devices (SADs) are useful in cases of failed or difficult airway. Also some of the devices can use for blind endotracheal intubation. In this study, we aimed to compare blind intubation with LMA Fastrach, Ambu Aura – i or Cookgas Air – Q by inexperienced practitioners. Material and Methods: This study was designed as a randomized, cross-over manikin study. Four weeks after the standart training on SAD application to 36 inexperienced practitioners who were students in the last year of medical school, success of three different SADs (LMA Fastrach®, Ambu Aura – i® and Cookgas Air – Q®) on an adult airway manikin were compared. Participants were divided into groups by randomization in order to application SADs and success and duration of application were evaluated in three different stages (first stage – 1A; placement of SADs, second stage – 2A; intubation through SADs; third stage – 3A; removal of SADs from ETT to ensure permanent intubation). Results: Participants' female/male ratio was 16/20 (44.4%/55.6%) and mean age was 24 (23 – 28). Application successes of SADs were evaluated, ILMA and Air – Q were successfully applied by all 36 participants and 30 participants (83.3%) were able to succesfully applied Aura – i (p0.05). There was no significant difference between the three SADs applications in the first stage – 1A (p>0.05). The median of successful 1A periods; ILMA, Aura – i and Air – Q were 13 sec, 12.4 sec and 14.4 sec respectively. At this stage, there was no significant difference between ILMA and Aura-i (p>0.05), whereas both SADs were applied significantly faster than Air – Q (p0.05) and placement of SAD followed by intubation through SAD (1A+2A) durations are 27.7 sec, 27 sec and 28.7 sec respectively (p>0.05). When practitioners were asked which SAD to prefer for further cases, 16 practitoners (44.4%) preferred ILMA, eight practitioners (22.2%) preferred Aura – i and 12 practitioners (33.3%) preferred Air – Q. ILMA and Air – Q were found to be more preferred than Aura – i (p0.05).