Kütahya amatör futbol kulüplerinde başarıyı etkileyen faktörler
The factors affecting success in ameteur football clups in Kütahya
  1. Tez No: 231255
  2. Yazar: SİNAN ŞEHİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?Kütahya amatör futbol kulüplerinde başarıyı etkileyen faktörlerin neler olduğunun tespit edilip, amatör kulüplerde mücadele eden takımlarımızın sporcularının, amatör kulüplerde görev yapan antrenörlerin ve kulüp yöneticileri bazında eksiklikler neler olduğu ve beklentileri neler olduğu ? konusundaki bu çalışma, teorik ve uygulamalı alan araştırması olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Kaynak taramasının kullanıldığı birinci bölümde, spor, futbol ve gelişimi hem dünya hem de Türkiye'deki gelişimi tartışılmıştır. Futbolda Başarıyı Etkileyen İç Faktörler; motivasyon, zeka, algı, korku ve kaygı, stres ve Dış Faktörler; ekonomik sıkıntılar, fiziksel faktörler, beslenme, antrenmana bağlı faktörler, teknik ve taktiğe bağlı faktörler ve müsabaka malzemesi üzerinde durulmuş tesis ve altyapı oluşumu, görevinin ve sorumluluğunun bilincinde olan antrenör ve yönetici, sporcu ahlakıyla yetiştirilecek yetenekli sporcuların, futbol kulüplerinin maddi ve manevi olarak etkilendikleri sonucuna varılmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde problemlerine göre hazırlanan anket formu, araştırmanın evren ve örneklemini oluşturan 2007-2008 futbol sezonunda Süper Amatör, Birinci ve İkinci Amatör takımlarında faaliyet göstermekte olan 245 Sporcuya, 28 Antrenöre, 25 yöneticiyle uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekans dağılımı ve Ki-Kare analizi adlı istatistiki tekniklerden yararlanılarak değerlendirilmiş ve yorumlar buna göre yapılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir :Sporun içinde olan başta yönetici, antrenör, sporcu ve taraftarlar her şeyin başında ahlaken olgunluğa erişmek gerektiğini ve skorun üç ihtimalle biteceğinin idrakine varması ve her şeyden önce karşılıklı saygının önem kazandığı bilincinin yerleşmesi gerektiği tespit edilmiştir. Ayrıca yönetici ve antrenörlük mesleğinin kişilik ve mesleki yeterlilik açısından donanımlılık eksikliğinin de olduğu, yöneticilik, liderliğin getirdiği ve idari bir yükümlülük gerektirdiği ve bunun eksikliği, kulüp yöneticiliği bilincinin gelişmediği ve kulüp yönetimi, yönetim üyelerinin görevlendirilmesi değil sadece başkanın her türlü yükümlülüğü kendisinin yaptığı ağır bir yük haline geldiği, bununda idari açıdan birçok eksikliğe neden olduğu ve kulüplerde kulüp yönetiminin ciddi bir teşkilatlanma eksikliğinin, her üyenin sorumluluğunda bir görev dağılımı olmadığı sonucuna varılmıştır.Günümüzde futbolda başarının hemen gelmesi ve kısa zaman diliminde gerçekleşmesinin istenilir hale geldiği ve bunun akabinde uzun vadeli köklü değişikler yaparak öncelikle tesis; kulüp binası, kulübe ait saha, malzeme açısından antrenörün ve sporcuların sıkıntı çekmemesi ve ön önemlisi gençlere önem verilerek yani altyapına önem verilerek günü birlik transferler değil uzun vadede takım iskeletini oluşturup genç yetenekleri takviye etmekle istikrarlı bir takım hüviyeti oluşturma idealinin eksikliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out wha are the factors affecting the success of Kütahya ameteur football clubs, what are the lacks and expectations of footballers of team challenging in amateur clubs and coaches working in the amateur clubs and director of clubs. This study consists of two stages which are practical and theoretical research of area.At the first stage of source searching, sport and football and also the development of them both in Turkey and in he world were discussed. The iner foctors are economic problems, physcal factors, nutrition, foctors depending on training on training, factors depending on both technique and tactic, constiuin of instition and infrastructure giving importance to competition kits. Also, the coach and the director beig conscius of their job and responsibility and talented footballer trained with the moral of sportsman are the outer factors affecting football clubs by the way of spiritual and material, tooAt the second stage of researching, the questionnaires prepared according to problem were applied to 245 sportsmen, 28 coaches and 25 direcctors who are active in the super Amatuer, First and Second Amatuer Teams in 2007-2008 football Seaseon. The acquired data were evaluaed with the help of techniques called frequency distribution and `ki- kare? analysis.As a result, we can summarize the findings:First of all, directors, coaches, sportsmen and fans should understand taht they fistly need being mature in terms of morality, and the score will end with three possibilityes, and most importantly they should knw that respecting eachother is considerable, Besides, there are coaching and directorship?s deficiences of equipment in terms of Professional adequency and personality. Directorship means executive responsibility. Consciousness of club directing has become aserious load, which only the manager does every load, which only the the manager does every kind of duty, not all other members. And this causes many deficiencies in terms of management. İn addition, there is a serious lack of organization about the clubs directing, that is, there is not a good distribution of work.Today we have come to result that we have some wrong ideas such as we want go get the success verry soon. There are also some important things which we should note. First of all, we should make some long term changes. For example, coaches and sportmen should not have any problem, clubshouse, field which belongs to the club and other materials. The most important of all which we should care is that; we should pay enough attetion to the youth, namely infrastructure so that; we should have an aim of forming a stable team identity by creating a long term framework of team and support the young talented ones instead of for the day transferring.