İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesi gastroenteroloji kliniği'nde akut pankreatit tanısı ile yatan hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme ve demografik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of clinical, laboratory, radiological and demographic characteristics of hospitalized patients with acute pancreatitis in a tertiary reference center
  1. Tez No: 623549
  2. Yazar: GÜLÇİN HALİSE TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. EBUBEKİR ŞENATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ. Bu çalışmada, akut pankreatit (AP) nedeniyle Gastroenteroloji kliniğinde yatan hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme ve demografik özelliklerini değerlendirmek ve bu özelliklerin AP tipine, AP'nin şiddetine, etyoloji ve sonlanımlarına göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM. Retrospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji servisinde 01.01.2015 ile 14.04.2019 tarihleri arasında AP tanısıyla yatan toplam 493 hasta ardışık olarak dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, ortalama yatış süreleri, komorbidite durumları, mortalite oranları, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı, etyolojik faktörleri, komplikasyon özellikleri, laboratuvar verileri kayıt edildi ve hastaların klinik özellikleri AP şiddetine (hafif, orta ve ağır), AP tipine (ödematöz ve nekrotizan) ve sonlanım durumlarına (eksitus veya taburcu) göre karşılaştırıldı. BULGULAR. AP nedeniyle yatan 493 hastanın %51.5'i kadın, %48.5'i erkek ve genel yaş ortalamaları 57.9 (18-95) yıl idi. Etyolojide en sık biliyer nedenler (%43.4) izlenirken bunu sırasıyla ilaca bağlı (%20.9), tanı konulamayan (%10.1) ve alkole bağlı pankreatit (%5.5) izledi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. This study aims to evaluate the clinical, laboratory, radiological and demographic characteristics of hospitalized patients with acute pancreatititis (AP) in gastroenterology clinic and whether this characteristics differ or not according to types, severities, etiologies and outcomes of acute pancreatitis. MATERIAL AND METHOD. A total of 493 patients diagnosed with AP, who hospitalized in Gastroenterelogy Service of Istanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital, were consecutively included in this study between 01.01.2015 and 14.04.2019. Demographic characteristics, average hospitalization durations, comorbidity situations, mortality rates, requirement of intensive care unit, etiological factors, complication characteristics, laboratory data were carefully recorded. Thereafter, clinical characteristics of patients were delicately compared to severities, types, outcomes of AP. RESULTS. A total of 493 patients were diagnosed as AP in this study and 51.5% was female and 48.5% was male. The average age of all the population in this study was 57.9 (18-95). The most common etiological factor was biliary reasons (43.4%), then this followed pancreatitis arised from drug-induced (20.9%), non-diagnostic (10.1%) and alcohol, respectively.