Kolonoskopi ile belirlenen poliplerin demografik, klinik ve histopatolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of demographic, clinical and histopathological properties of polyps determined by colonoscopy
- Tez No: 623587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAK CELAL ULAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ. Çalışmamızda Gastroenteroloji Kliniği Endoskopi Ünitesi'nde total kolonoskopi yapılan ve polip saptanan kişilerin, demografik özellikleri, saptanan poliplerin lokalizasyon, endoskopik ve histolojik tiplerini ve kolon temizliğini irdelemeyi amaçladık YÖNTEM.Bu retrospektif çalışmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Endoskopi Ünitesinde 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki 24 ay içinde yapılan total kolonoskopik işlemlerde kolon polibi ya da polipleri saptanan hastalar değerlendirildi. Veriler hastane kayıt sisteminden tarandı. Hastaların yaş, cinsiyet, kolonoskopi endikasyonları, kolon temizlik durumu, saptanan poliplerin sayı, boyut, anatomik lokalizasyon, makroskopik tip, histolojik tipi açısından incelendi. BULGULAR. Çalışmada 24 aylık süre içinde total kolonoskopi ile kolon polibi saptanan 782 olgu (n=309 (%39,5) kadın, n=473 (%60,5) erkek) ve bu olgularda saptanan toplam 1145 polip incelendi. Çalışmada incelenen olguların yaşları 18-100 aralığında olup, ortalama 61,1±11,9 yıl idi. En sık polip saptanan yaş aralığı %55,2 (n=432) ile 41-65 yaş olarak saptandı. Kolonoskopi endikasyonlarında ilk üç sırayı anemi, polip tarama ve irritabl bağırsak sendromu almıştı. Temizlik durumları incelendiğinde; %74,6 (n=583) temiz, %17,1 (n=134) suboptimal ve %8,3 (n=65) kirli olarak rapor edilmişti. Kolon temizliği açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,590). Yeterli temizlik yapılan hastalarda sağ kolonda patolojik lezyon görülme oranı %30,2 iken, kolon temizliği yetersiz hastalarda bu oranın %13,8'e düştüğü görüldü (p=0,035). Çalışmamızda saptanan polip sayıları 1 ile 4 arasında değişmekte olup, ortalama polip sayısı 1,5±0,8 görüldü. Erkek cinsiyette polip sayısı kadınlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla görüldü (p=0,025). Çalışmada incelenen poliplerin boyutları 5 ile 90 mm arasında olup, ortalama 9,3±8,8 mm görüldü. 1145 polip içinde %68,2'lik (n=781) oran ile en sık adenomatöz polip mevcuttu. Tek tek bakıldığında en sık gözlenen histopatolojik polip türü %40,8 'lik oran ile low grade displazili tübüler adenom idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE. In this study, we aimed to investigate the demographic characteristics, level of colonic cleansing, anatomical localization, endoscopic and histological types of polyps assessed in patients who underwent total colonoscopy in the Endoscopy Unit of Gastroenterology Department. METHODS.In this retrospective study, we evaluated the patients who had colonic polyp or polyps during 24 months between the dates January 1, 2017 and December 31, 2018 in Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic. Data were queried from the hospital registry system. Age, sex, colonoscopy indications, colonic cleansing status, number of polyps detected, polyp size, anatomical localization, macroscopic type and histological type were examined. RESULTS.In this study, 782 patients (39,5% (n=309 females, 60,5% (n=473) males)and their colonic polyps (n=1145) detected by total colonoscopy within 24 months were examined. The ages of the cases studied were in the range of 18-100 and the mean age was 61,1 ± 11,9 years. The most frequent polyps were found in ages 41-65 years with 55,2% (n=432). Anemia, polyp screening and irritable bowel syndrome were the first three indications of colonoscopy. When the cleansing conditions are examined; 74.6% (n = 583) were reported to be clean, 17.1% (n = 134) were suboptimal and 8.3% (n = 65) were unprepared. There was no significant difference between the genders in terms of colonic cleansing (p = 0.590). While the rate of pathological lesion in the right colon was 30.2% in patients who had adequate cleansing, this rate decreased to 13.8% in patients without colon cleansing (p = 0.035). The number of polyps detected in our study ranged from 1 to 4 and the mean number of polyps was 1.46 ± 0.81. The number of polyps in male sex was significantly higher than that of women (p = 0.025). The size of the polyps examined in the study was between 5 and 90 mm, with an average of 9.26 ± 8.80 mm. Among 1145 polyps, the most common adenomatous polyp was found with a rate of 68.2% (n = 781). The most common histopathological polyp type was tubular adenoma with low grade dysplasia (40.8%).