Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında 'yeni kuşak DNA dizi belirlenimi (next generation sequencing – NGS)' yöntemi ile kanser hücrelerindeki dna değişikliklerinin saptanması, dökümlenmesi ve klinikopatolojik veriler ile karşılaştırılması
Detection and documentation of genetic alterations by the next generation sequencing (NGS) method and their correlation with clinicopathologic parameters in non-small cell lung cancer (NSCLC)
  1. Tez No: 623548
  2. Yazar: AYSU SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Akciğer kanseri, tüm Dünya'da kansere bağlı mortalitenin önde gelen nedenidir. Akciğer kanserinde 5 yıllık sağ kalım hemen tüm akciğer kanseri evrelerinde %50'nin altındadır. Yeni nesil dizileme (YND) yöntemi, moleküler profile dayanarak hedeflendirilmiş tedavi sunulmasını sağlayabilir. Çalışmamızda, küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) tanısı alan hastaların YND yöntemi ile tümörlerindeki gen değişikliklerini tanımlamak, bu değişikliklerin hastaların klinik özellikleri ile olan ilişkilerini tespit etmek ve kişiselleştirilmiş tedavileri için yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda 2018-2019 yılları arasında başvuran 1500 KHDK tanılı hastalara ait 1364 tümör dokusu ve 136 plazma örneğinin gen değişiklikleri QIAGEN GeneReader YND sistemi kullanılarak analiz edildi. KHDAK'lerde KRAS %22,5 oranı ile en sık mutasyon görülen gendi. Sık görülen diğer gen değişikliklikleri, EGFR (%16,1), STK11 (%6,8), PIK3CA (%5,7), BRAF (%3,2), SMAD4 (%2,5), ERBB2 (%1,2), NRAS mutasyonu (%1) ve EGFR (%12,1), FGFR1 (%5,6), MET (%6,1), ERBB2 amplifikasyonudur (%3,9).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer-related morrality all over the world. Five year survival rates for lung cancer below %50 in almost all stages. NGS method can provide targeted treatment based on the molecular profile. The aim of our study was to identify the gene alternations in tumors of patients diagnosed with NSCLC, determine the relationship of these with the clinical features and guide clinicians for potential personalized treatment options. In our study gene alternations of 1364 tumor tissue and 136 periferal blood samples from 1500 patients diagnosed with NSCLC between 2018-2019 years were analyzed using the QIAGEN GeneReader NGS system. In NSCLC, KRAS was the most commonly mutated gene, occurring in 338 (%22,5) patient. Other common genetic changes were EGFR (%16,1), STK11 (%6,8), PIK3CA (%5,7), BRAF (%3,2), SMAD4 (%2,5), ERBB2 (%1,2), NRAS mutations (%1) and EGFR (%12,1), FGFR1 (%5,6), MET (%6,1), ERBB2 amplifications (%3,9).