1 ay-24 ay arası yatarak tedavi gerektiren alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan hastalarda, D vitamini düzeyinin hastalığın klinik seyri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vitamin D level on the clinical course of the disease in patients diagnosed with lower respiratory tract infections between 1 month and 24 months
- Tez No: 623556
- Danışmanlar: UZMAN ASUMAN KIRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: D vitamini eksikliği hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde dünya çapında prevalansı yüksek olduğu bildirilen önemli bir halk sağlığı problemidir. Son yıllarda D vitamini eksikliği ile birçok enfeksiyon hastalıklarının, özellikle viral enfeksiyonların hastalık seyri ile ilişki olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, 1-24 ay arası alt solunum yolu enfeksiyonu tanılı hastalarda D vitamini yetersizliğinin hastalık seyri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süt Çocuğu Servisi'nde 15 Ekim 2017- 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında alt solunum enfeksiyonu tanısı ile yatmış olan 113'ü (%63,48) erkek ve 65'i kız (%36,52) olmak üzere toplam 178 hasta ile retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. D vitamini eksikliği olan (serum 25 (OH) D vitamin
Özet (Çeviri)
Introduction: Vitamin D deficiency is an important public health problem that is reported to have a high prevalence worldwide in both developed and developing countries. In recent years, vitamin D deficiency is associated with many infectious diseases, especially viral infections.The aim of this study was to investigate the effect of vitamin D deficiency on the disease course in patients with lower respiratory tract infections. Material and Methods:This study was conducted retrospectively with 178 patients (113 boys and 65 girls) who were hospitalized in Istanbul Medeniyet University Goztepe Training and Research Hospital between 15 October 2017-15 May 2019 with the diagnosis of lower respiratory tract infection. The severity of lower respiratory tract infection was evaluated by the Modified Wang Respiratoy Scoring System. The relationship between disease severity and course (Wang score, need for intensive care, O2 requirement, length of stay, need for respiratory support) and vitamin D insufficiency were investigated. The same sociodemographic characteristics, nutritional characteristics and disease characteristics were compared in terms of mean vitamin D level. Patients were also evaluated for other possible factors (age, gender, family history of atopy, passive smoking, mother's educational status, type of heating system, household crowding, gestational age, birth weight, season of hospitalization, exclusively breastfed in first 6 months) that could affect the severity of the disease and the duration of hospitalization. Results: The mean serum 25 (OH) D vitamin level of the 178 patients included in the study was 26,53 ± 12,14 ng/ml (between 1,2 and 60,30 ng/ml). 29,78% of patients were found to have serum 25 (OH) vitamin D level below 20 ng/ml which is accepted as the limit of insufficiency. In our study, vitamin D level was found to be significantly higher in patients using current vitamin D, in patients who received regular vitamin D intake for the first 6 months and in patients fed formula (p value