Sistemik izotretinoin tedavisi alan akne vulgaris hastalarında retina, koroid ve oküler yüzeyin değerlendirilmesi
Evaluation of retina, choroid and ocular surface in acne vulgaris patients received with systemic isotretinoin treatment
- Tez No: 623569
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sistemik izotretinoin tedavisi alan akne vulgaris hastalarında tedavinin; koroid kalınlığı, retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLT), santral kornea kalınlığı (SKK), kornea topografisi, aneztezili Schirmer testi (AST), gözyaşı filmi kırılma zamanı (GKZ) testi üzerindeki etkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 11 Mart 2019 ile 18 Ekim 2019 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği`ne başvuran, 18-28 yaş aralığında olan izotretinoin başlanan 30 gönüllü sistemik akne vulgaris hastasının 60 gözü çalışmaya alındı. Tüm gönüllülere ilacı kullanmaya başlarken, kullanmaya devam ederken 1. ve 5. ayda olmak üzere 3 kez en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı, kırma kusurları, ön segment ve fundus muayenesini içeren ayrıntılı göz muayenesi yapıldıktan sonra sırayla SKK, kornea topografisi ve Optik Koherens Tomografi (OKT) çekildi. OKT'de RSLT ve koroid kalınlığı ölçüldü. Sonrasında GKZ testi ve AST yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrasında elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 20.90±2.71 yıl (18-28) olup, 7'si (%23.3) erkek, 23'ü (%76.7) kadındı. Üç kontrolde tekrarlayan ölçümler karşılaştırıldığında; SKK değerinde, koroid kalınlığında, RSLT'de, topografik ölçümle elde edilen ortalama simüle keratometri (simK) değerinde, AST'de kontroller arası farklılık istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris patients receiving systemic isotretinoin therapy; To investigate the effects on choroidal thickness, retinal nerve fiber layer thickness (RNFL), central corneal thickness (CCT), corneal topography, anesthesia schirmer test (AST), tear film break time (BUT) test. Materials and Methods: Sixty eyes of 30 volunteers with systemic isotretinoin, aged 18-28 years, who applied to Cumhuriyet University Medical Faculty Dermatology Polyclinic between 11 March 2019 and 18 October 2019 were included in the study. All volunteers started using the drug and continued to use it 3 times; CCT, corneal topography, and Optical Coherence Tomography (OCT) were performed after detailed eye examination including best corrected visual acuity, eye pressure, refraction defects, anterior segment and fundus examination. RNFL and choroidal thickness were measured in OCT. The BUT test and the AST were performed. The data obtained before and after treatment were analyzed statistically. Findings: The minimum age of the patients was 18 and the maximum age was 28, and the mean age was 20,90 ± 2,71. Seven (23.3%) of the patients were male and 23 (76,7%) were female. Repeated measurements in the three controls were compared; CCT, the mean simulated keratometry (simK) obtained by topographic measurement in the RNFL at the choroidal thickness measured at five different points, the difference between controls was not significant (p> 0,05).