Sistemik isotretinoin tedavisi alan hastalarda retina sinir lifi tabakası, gangliyon hücre kompleksi ve koroid kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of retinal nerve fiber layer, ganglion cell complex, and choroidal thickness in patients receiving systemic isotretinoin therapy
  1. Tez No: 509064
  2. Yazar: NEŞE OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KIRTAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Akne vulgarisli hastalarda sistemik isotretinoin tedavisinin retina sinir lifi tabakası (RSLT), gangliyon hücre kompleksi (GHK) ve koroid kalınlığı üzerine etkisinin optik koherens tomografi (OKT) ile araştırılması. Gereç ve yöntem: Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde akne vulgaris tanısı ile oral isotretinoin tedavisi başlanan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası temporal, nazal, inferior ve süperior kadran ve ortalama RSLT, GHK ve koroid kalınlığı OKT ile ölçüldü. Tedavi öncesi ve sonrası değerler eşleştirilmiş t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 40'ı kadın, 10'u erkek idi ve yaş ortalaması 21.2±2.6 (aralık: 18-26) yıl idi. Ortalama tedavi süresi 6.2±0.5 (aralık: 6-8) ay idi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası RSLT, GHK ve koroid kalınlığı arasında anlamlı fark yoktu (bütün p'ler >0.05). Sonuç: Bu çalışmamızda OKT cihazını kullanarak, akne vulgaris tedavisinde 6 ay süreyle oral olarak verilen 0,5 mg/kg/gün isotretinoin tedavisinin RSLT, GHK ve koroid kalınlığı üzerine herhangi bir anlamlı etkisinin olmadığı tespit edildi. Daha yüksek doz ve daha uzun süre içerebilecek farklı tedavi protokolleri için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the influence of systemic isotretinoin treatment on retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC), and choroidal thickness by using spectral domain optical coherence tomography (OCT). Methods: Fifty patients who were treated with oral isotretinoin due to acne vulgaris in Gaziantep University Medical School Dermatology Department between May 2015 and April 2016 were included in the study. Peripapillary average, temporal, nasal, inferior, and superior quadrant RNFL, GCC and choroidal thickness of all patients were measured by OCT before and after the treatment. Paired t-test was used to compare pre- and post-treatment measurements. Results: Forty out of 50 patients were female and 10 were male. The mean age of the patients was 21.2±2.6 (range: 18-26) year. The mean duration of the treatment was 6.2±0.5 (range: 6-8) months. Pre- and post-treatment peripapillary average, temporal, nasal, inferior, and superior quadrant RNFL, GCC and choroidal thickness were statistically similar (all p >0.05). Conclusions: The current study showed that 6-months oral isotretinoin treatment with 0,5 mg/kg/day doses had no effect on RNFL, GCC and choroidal thickness. New studies are needed for the different treatment protocols that could include higher dosage and longer times.