Hemşirelerde sağlıklı yaşam davranışları: yoğun bakım hemşireleri ile kat hemşirelerinin karşılaştırılması (Bir kamu hastanesi örneği)
Healthy life behaviors in nurses: comparison of intensive care nurses and floor nurses (A case of study public hospital)
  1. Tez No: 623574
  2. Yazar: MELTEM OPTUR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık hizmeti üreten ve sunan hemşirelerin kendi sağlıklarını koruması ve geliştirmesinde tutum ve davranışlarını yönlendirmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, kat hemşireleri ve yoğun bakım hemşirelerini sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından karşılaştırmaktır. Araştırma da tarama modeli kullanılarak yoğun bakım hemşireleri ve kat hemşirelerinin görüşleri tanımlayıcı analiz ile karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde görev yapan 753 hemşireden yoğun bakım ve kat hemşiresi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise sayı 40 yoğun bakım hemşiresi ve 60 kat hemşiresi olarak belirlenmiştir. Araştırmada iki farklı soru formu kullanılmıştır. Bu soru formları“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği”dir. Araştırma 1 Nisan ile 30 Ağustos 2016 tarihleri arasında hemşirelere verilen iPad vasıtasıyla internet ortamına doğrudan kaydedilecek şekilde yapılmıştır. Araştırma sonucunda kat hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları yoğun bakım hemşirelerinden yüksek çıkmıştır. 36 yaş ve üzeri hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları 18-25 ve 26-35 yaş arasındaki hemşirelere göre düşüktür. Çocuğu olan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları çocuğu olmayan hemşirelere göre düşük olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda hastanelerde çalışma saatleri ve sistemlerinin sağlıklı yaşamı destekleyecek şekilde geliştirilmesi, hemşirelere stres yönetimi, beslenme ve egzersiz alanlarında hizmet içi eğitimlerinin verilmesi önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurses who produce and provide health services need to direct their attitudes and behaviors in protecting and improving their own health. The aim of this research is to compare the floor nurses and intensive care nurses in terms of healthy lifestyle behaviors. The research also used a screening model to compare the views of intensive care nurses and floor nurses with descriptive analysis. The universe of the research is composed of 753 nurses in I.U. Cerrahpaşa Faculty of Medicine with intensive care unit and floor nursing. The sample group of the study was identified as 40 intensive care nurses and 60 nurses. Two different question forms were used in the research. These questionnaires are“Personal Information Form”and“Healthy Life Style Behavior Scale”. The research was conducted between April 1 and August 30, 2016, to be recorded directly on the internet via the iPad given to the nurses. As a result of research, healthy lifestyle behaviors of floor nurses are higher than intensive care nurses. Healthy lifestyle behaviors of nurses over 36 years of age are lower than nurses between the ages of 18-25 and 26-35. Healthy lifestyle behaviors of nurses with children were found to be low compared to non-nursing nurses. At the end of the research, the development of working hours and systems in hospitals to support healthy life, the provision of nurses stress management, in-service training in nutrition and exercise fields were developed.