Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ölüm kaygısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between death anxiety and healty lifestyle of nurses who works in the critical care units
- Tez No: 649119
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ölüm kaygısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Araştırma, Mayıs-Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirildi. Uygulanan ankete, 174 kişi katıldı. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ve Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanıldı. Veriler; IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM SPSS, Türkiye) programı ile analiz edildi, değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (frekans, ortalama, standart sapma), normal dağılım gösteren niceliksel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında ise Mann-Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren verilerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını saptamak amacıyla ise Tukey HSD ve Tamhane T2 post hoc testleri kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen verilerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında ise Kruskall Wallis testi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını saptamak amacıyla da Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi, Continuity (Yates) düzeltmesi ve Fisher Kesin Ki-Kare testi kullanıldı. Veriler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren durumlarda Pearson Korelasyon Analizi, normal dağılım göstermeyen durumlarda ise Spearman Rho Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was made to specify death anxiety and identfy of the effect dead concern on healty life style where nurses work at an insentive care units in training research hospital. Study datas were collected with a survey method. The study was applied between May- October 2010 which is a training research hospital in İstanbul. 174 person was joined to the Survey. Personel Information Form, The Scale II of Healty Life Form Behaviour and The Death Antiety Scale of Thorson-Powell were used to provide the datas to be used at the study. The datas were evaluated with IBM SPSS Statics 22.0 (IBM SPSS, Turkey) program and Shapiro Wilks Test which control suitability of normal distribution of variables. Not only descriptive statistic methods but also quantitative data evalutation were used while the study datas were evaluated. These are Student-t Test and Mann-Whitney U Test. Student-t Test was used to show normal distribution of variables between two groups comparison. One - way analysis of varience (ANOVA) was used for between more than two groups which show datas of normal distribution. Besides, Tukey HSD and Tamhane T2 post hoc were used for determining that the differentness from which groups. Kruskall Wallis Test was used for between more than two groups which not show datas of normal distribution. Besides, Mann Whitney U test with Bonferroni correction was used for determining that the differentness from which groups. Chi-Square Test, Continuity (Yates) Correction and Fisher Exact Chi-Square Test were used for comparison of qualitative data. Evaluating the relationship between datas will be used Pearson Correlation Analysis for normal distribution, Spearman Rho Correlation Analysis for non-normal distribution.