Yoğun bakım hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Healthy promotion life-style behaviours of the intensive care nurses and affecting factors
  1. Tez No: 742192
  2. Yazar: EZGİ ALTINOK BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve bu davranışları etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Haziran - Eylül 2021 tarihleri arasında hastanelerde çalışan yoğun bakım hemşirelerine kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak, online anket ile veri toplanarak yapılmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan 222 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri“Sosyodemografik Veri Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney - U testi, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği puan ortalaması 127,32±24,42 - orta düzey olarak saptanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarına bakıldığında en yüksek ortalamanın sağlık sorumluluğu alt boyutuna 23,66±4,96, en düşük ortalamanın ise fiziksel aktivite alt boyutuna 16,89±5,9 ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive to determine the healthy lifestyle behaviors of intensive care nurses and the factors affecting these behaviors. The research was conducted between June and September 2021 by collecting data by online survey using snowball sampling method for intensive care nurses working in hospitals. 222 nurses who volunteered to participate in the study were included in the research. The data of the study were collected“sociodemographic data form”and“healthy lifestyle behaviors scale”. The Mann Whitney -U test has been used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the Kruskal Wallis test has been used to compare data between two independent groups. The mean score of the healthy lifestyle behaviors scale of intensive care nurses found to be 127,32±24,42 - moderate. Considering the subdimensions of the scale, the highest mean score was 23,66±4,96 for the health responsibilty and the lowest mean score was 16,89±5,9 for the physical activity subdimension.