Ankilozan spondilitli hastalarda copeman nodüllerinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
The relationship between copeman nodules and disease activation in patients with ankylosi̇ng spondylitis
- Tez No: 623579
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM NALBANT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Ankilozan spondilit halen etiyolojisi tam aydınlanmayan kronik bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda AS tanısı konulmuş hastalarda hastalık aktivitesini takip etmeye yarayabilecek bir fizik muayene bulgusu olan Copeman nodüllerini araştırmayı amaçladık. Ankilozan spondilitin tanısı kanda CRP, ESR, hemogram, HLA B27 değerleri, radyolojik olarak sakroiliak eklem MR ve fizik muayene metodları ile konmaktadır. Bizim araştırmamızda FM'de sakroiliak eklem hizasında palpe edilen Copeman nodüllerinin hastalık aktivasyonu ile bir ilişkisi olup olmadığını araştırdık. METOD: Maltepe Üniveritesi Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran 36 Ankilozan spondilit hastası çalışmaya dahil edildi. AS hastalarının sakroiliak eklem hizasında palpasyon ile tespit ettiğimiz subkütan Copeman nodülleri ultrasonografik olarak da değerlendirildi. Hastaların aynı zamanda subjektif şikayetlerine dayanan BASDAİ skorlarını hesapladık, kandaki CRP ve ESR değerlerine baktık, HLA B-27'sini, sakroiliak MR sonuçlarını kaydettik. BULGULAR: Çalışmamıza 36 AS hastası dahil etdik. Hastaların %44.4'ü erkek (n=16), %55.6'sı kadın (n = 20) olup,cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Olguların ortalama BASDAİ skoru 4,12,3 olup, sedimentasyon hızları 14.913,1mm/saat, CRP 18.13,3mg/dL olarak saptanmıştır. Copeman nodülü olan 16 olgunun vücut kitle indeksleri 25,65±4,07 Kg/m2, sedimentasyon hızı 19,6315,76 mm/saat, CRP 2,56±4,13mg/dL, BASDAİ skoru 4,41,9 olarak saptanmıştır. Ultrasonda Copeman Nodüllerin yağ dokusu vasfında olduğunu gördük. Copeman nodülü olmayan 20 olgunun vücut kitle indeksleri 23,92±3,94Kg/m2, sedimentasyon hızı 11.25 11.11mm/saat, CRP 1,29±1,58mg/dL, BASDAİ skoru 3.92.7 olarak saptanmıştır. Çalışma grubunda Copeman nodülü pozitif grupta nodüllerin BASDAİ (p=0.009) ve CRP (p=0.098) olarak anlamlı derecede korelasyon saptanırken, sedimentasyon hızı ile korelasyon saptanmamıştır. SONUÇ: Çalışmamıza alınan nodülü olan AS hastalarında BASDAİ ve CRP değerlerinin yüksek olarak saptanması Copeman nodüllerinin bir fizik muayene bulgusu olarak hastalık aktivasyonu ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ankilozan spondilit, Copeman nodül, BASDAİ skoru.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT: OBJECTIVE: Ankylosing spondylitis is still a chronic disease whose etiology is not fully understood. In this study, we aimed to investigate Copeman nodules, which is a physical examination finding that can be used to track disease activity in patients diagnosed with AS. The diagnosis of ankylosing spondylitis is applied by the blood tests of CRP, ESR, hemogram, HLA B27, radiologically, sacroiliac joint MR and physical examination methods. In our study, we investigated Copeman nodules which palpated at the sacroiliac joint level in FM have a relationship with disease activation. METHODS: Thirty six Ankylosing spondylitis patients who applied to Maltepe University Hospital Rheumatology outpatient clinic were included in the study. Subcutaneous Copeman nodules that we detected by palpation at the level of the sacroiliac joint of AS patients were also evaluated ultrasonographically. We also calculated BASDAI scores based on subjective complaints of patients, looked at the CRP and ESR values in the blood, recorded the HLA B27, sacroiliac MR results. RESULTS : We included 36 AS patients in our study. 44.4% of the patients were male (n = 16), 55.6% were female (n = 20), no significant difference was found in terms of gender. The mean BASDAI score of the cases was 4.1±2.3 and sedimentation rates were 14.9±13.1mm / hour, CRP 18.1±3.3mg / dL. Body mass indexes of 16 cases with Copeman nodules was 25.65 ± 4.07 Kg / m2, sedimentation rate was 19.63±15.76 mm / hour, CRP was 2.56 ± 4.13mg / dL, BASDAI score was 4.4±1. On ultrasound, we found that Copeman Nodules are of adipose tissue. Body mass indexes of 20 cases without copeman nodules were 23.92 ± 3.94Kg / m2, sedimentation rate was 11.25±11.11mm / hour, CRP 1.29 ± 1.58mg / dL, and BASDAI score was 3.9±2.7. In the study group, while the Copeman nodule positive group was significantly correlated with BASDAI (p = 0.009) and CRP (p = 0.098), no correlation was found with the sedimentation rate. CONCLUSION: The high determination of BASDAI and CRP values in AS patients with nodules included in our study indicates that Copeman nodules may be associated with disease activation as a physical examination finding. KEY WORDS: Ankylosing Spondylitis, Copeman Nodules, BASDAI Score