Ankilozan spondilitli hastalarda eksozom profilinin incelenmesi
Examination of exosome profile in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 794593
  2. Yazar: EMEL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hücre-hücre iletişiminin temel komponentleri olan eksozomların kronik, sistemik ve inflamatuvar bir hastalık olan ankilozan spondilit (AS) patogenezindeki olası rolü ve bu eksozomların kökeni araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 10 AS hastası ve 10 sağlıklı kontrolden elde edilen serum içerisindeki eksozomlar, önce fiziksel özelliklerinden yararlanılarak Izon qEV2/35 nm kolonları ile, ardından biyokimyasal özelliklerinden yararlanılarak CD9, CD63 ve CD81 antikorlarıyla kaplı 3 mikrometre çapındaki manyetik boncuklar ile izole edilmiştir. Filtratın saflığını değerlendirmek için BCA ve ELISA testleri yapılmıştır. Eksozom varlığını doğrulamak, eksozomların kökenini ve sitokin profilini ortaya çıkarmak için flow sitometri analizi ile eksozom yüzey belirteçleri karakterize edilmiştir. Eksozom konsantrasyonu ile ilgili flow sitometri bulgusunu desteklemek amacıyla, eksozom konsantrasyonu ile AS arasındaki ilişki BCA yöntemi ile test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the possible role of exosomes, which are the main components of cell-cell communication, in the pathogenesis of ankylosing spondylitis (AS), a chronic, systemic and inflammatory disease, and the origin of these exosomes were investigated. Material and Methods: Exosomes in serum obtained from 10 AS patients and 10 healthy controls were first isolated with Izon qEV2/35 nm columns using their physical properties, and then with 3 micrometer diameter magnetic beads coated with CD9, CD63 and CD81 antibodies using their biochemical properties. BCA and ELISA tests were performed to evaluate the purity of the filtrate. Exosome surface markers were characterized by flow cytometry analysis to confirm the presence of exosomes and reveal the origin and cytokine profile of exosomes. In order to support the flow cytometry finding about exosome concentration, the relationship between exosome concentration and AS was tested with the BCA method and the results were compared.