Seminal plazmadaki anti müllerian hormonun sperm morfolojisi ve sperm DNA hasarıyla ilişkisi
Relationship of seminal plasma anti mullerian hormone concentration with sperm morphology and sperm dna damage
- Tez No: 623615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde seminal Anti Müllerian Hormon (AMH) düzeyleri ile Kruger morfolojik sınıflamasına göre baş, boyun ve kuyruk anomalili ve normal morfolojili spermlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca sperm DNA fragmantasyonu Terminal Deoxynucleotidyl transferase dUTP nick-end labeling (TUNEL) yöntemiyle incelenmiş ve sonuçlar AMH düzeyleri ve Kruger morfolojisiyle karşılaştırılmıştır. Gönüllü hastalardan toplanan semen ve kan örnekleri alınmıştır. Semen analizi sonuçlarına göre hastalar normozoospermi (n=46), oligoastenoteratozoospermi (n=18), azospermi (n=19), teratozoospermi (n=68) olarak dört gruba ayrılmıştır. Kan FSH, LH ve Testosteron düzeyleri biyokimyasal olarak ve kan ve semen AMH düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Hastaların ejekülatlarından hazırlanan yayma preparatlarına TUNEL boyaması yapılmıştır ve apopitotik indeks hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to compare seminal Anti Müllerian Hormone (AMH) levels with head, neck and tail anomalies and normal morphology sperm according to Kruger morphological classification. We also analyzed the relationship between these parameters and sperm DNA fragmentation studied by Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling (TUNEL) assay. Semen and blood samples collected from volunteer patients. According to semen analysis results, patients were divided into four groups as normozoospermia (n=46), oligoastenoteratozoospermia (n=18), azospermia (n=19) and teratozoospermia (n=68). Blood FSH, LH and Testosterone levels were measured biochemically and blood and semen AMH levels were measured by ELISA. TUNEL staining was performed on smear preparations prepared from ejaculates of patients and apoptotic index was calculated. Appropriate statistical analysis was carried out and the p-value was set to < 0.05 for statistical significance. Sperm volume was significantly lower in the azoospermic group compared to the normozoospermic group (p=0,001). Total motile sperm count and total progressively motile sperm count were statistically higher in the normozoospermic group than in all other groups. The immotile sperm ratio was found to be significantly higher in the oligoasthenoteratozoospermic group. In the morphological evaluation of sperm performed according to Kruger strict criteria, the head anomaly was found to be significantly higher in the teratozoospermic group (p=0,001). A negative correlation between head anomaly rate and TUNEL (+) cell presence was found in these patients. Also, there was a positive correlation between neck and tail anomaly and TUNEL (+) cell presence. FSH and LH levels were significantly higher in the azoospermic group. Blood and seminal plasma AMH levels were most elevated in the azoospermic group and were statistically significant. The high number of TUNEL positive cells in normoozoospermic patients indicates that sperm DNA damage may also occur in subjects with normal sperm parameters coming to IVF Centers. This is proof that sperm DNA damage is one of the causes of idiopathic infertility. In our study, we couldn't find any association between seminal plasma AMH was not associated with sperm morphology and sperm DNA damage.