D-galaktoz ile oluşturulan yaşlanma modelinde ardıç katranı' nın oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of juniper tar on oxydative stress in D-galactose generated aging model
  1. Tez No: 623634
  2. Yazar: REFİKA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SERDAROĞLU KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşlanma tüm canlılarda fizyolojik olarak görülen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde organizmanın molekül, hücre ve doku düzeyinde tüm fonksiyonlarında geri dönüşümsüz azalmalar meydana gelmektedir. Çalışmamızın amacı D-galaktoz (D-GAL) ile oluşturulan yaşlanma modelinde Ardıç katranının sıçanların plazma ve beyin dokusu örneklerinde antioksidan parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada 16 haftalık 40 adet dişi Wistar-albino sıçanlar kullanıldı: Grup 1; Kontrol, Grup 2; 150 mg/kg/gün D-GAL (%92 DMSO), Grup 3; 0,25 µl katran (%98 DMSO), Grup 4; 150 mg/kg/gün D-GAL (%98 DMSO), + 0,25 µl katran, Grup 5; en yüksek DMSO dozu verildi. 8 hafta deney süresi sonunda elde edilen plazma ve beyin dokusu örneklerinde glutatyon (GSH) ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analizler, SPSS programında ANOVA-Tukey testi uygulanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aging is a physiological proces that is seen in every living organism. During this action, all functions decreases in a molecule, cell and tissue levels. The purpose of our study is to examine ardıç katranı antioxidant activity on plasma and brain tissue samples from a rat model that is formed by D-galactose (D-GAL). In this work, 16 weeks old female Wistar-albino rats were used that weight between 200-250 g; Group 1; Control, Group 2; 150 mg/kg/day D-galactose (D-GAL) (%92 DMSO), Group 3; 0,25 µl % Tar (98% DMSO), Group 4; 150 mg/kg/day D-galactose (%98 DMSO)+0,25 µl % Tar, Group 5; given by the highest dose of DMSO and the experiment continued for 8 weeks. Glutathione (GSH) and Malondialdehyde (MDA) levels were measured from the plasma and brain tissue samples that were obtained at the end of the experiment. As statistical analysis, ANOVA-Turkey test was applied in SPSS program.