Term ve geç preterm yenidoğanlarda postnatal24-72 saat arasında pulse oksimetre yardımı ile oksijen saturasyonu tayininin kritik konjenital kalp hastalığını öngörmede etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of neonatal pulse oximetry screening for detection of critical congenital heart disease in term and late preterm infants
- Tez No: 623633
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Term ve preterm yenidoğanların, pulse oksimetre ile taranmasının kritik konjenital kalp hastalığı tanısındaki etkinliğinin araştırılması Gereç ve Yöntem: Aralık 2012 - Ağustos 2013 tarihlerinde, postnatal 24-72. saatleri arasındaki 1000 yenidoğan pulse oksimetre ile değerlendirildi. Ölçümler sağ kol (preduktal) ve sağ ayak (postduktal) olarak yapıldı. Oksijen saturasyonun (SpO2) %95 üzerinde ve preduktal-postduktal farkın %3 altında olması normal sınırlar olarak kabul edildi. Oksijen saturasyonu ≤%95 veya preduktal postduktal saturasyon farkı >%3 olan ölçümler 3 saat sonra tekrarlandı. İkinci kez düşük oksijen saturasyonu ve/veya fizik muayenede patoloji olan hastalara ekokardiyografi yapıldı. Bulgular: Bin yenidoğanın 35'inde oksijen saturasyonu ≤%95 veya preduktal postduktal saturasyon farkı >%3 ölçüldü. Bu yenidoğanlara 2. ölçüm yapıldığında 29'unda SpO2 ≤%95 veya preduktal postduktal saturasyon farkı >%3 olarak saptandı. Bu hastaların 26'sında kritik konjenital kalp hastalığı tanımlandı. 3 olgunun ekokardiyografisi normal bulundu (Yanlış pozitiflik). Fizik muayenesi ve oksijen saturasyonu normal olan 2 hastada ise kritik konjenital kalp hastalığı tanımlandı (Yanlış negatiflik). Çalışmamızda testin duyarlılığı %93, özgüllüğü %99 bulundu. Sonuç: Yenidoğanların fizik muayeneye ek olarak pulse oksimetre ile taranması, kritik konjenital kalp hastalığının erken tanısında güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: To research the effectiveness of neonatal pulse oximetry screening for detection of critical congenital heart disease in term and late preterm infants. Methods: 1000 newborns born aged 24-72 hours during December 2012 to August 2013 was evaluated by pulse oximeter. Measurements were performed on the right hand and right foot. A SpO2 of >95% or ≤3% difference between right hand and foot was defined as normal. If pulse oximetry screening was positive, confirmed after 3 h. A double low oxygen saturation reading or abnormal clinical examination led to echocardiography. Results: A SpO2 of ≤95% or >%3% difference between right hand and foot was measured in 35 of 1000 neonates. This measurement was confirmed, pulse oximetry screening was positive in 14 neonates. 26 neonates with a critical congenital heart defect had a low oxygen saturation reading. Pulse oximetry screening was false positive in 3 neonates and false-negative in 2 neonates. Conclusions: In addition to routine physical examination in the newborn infants pulse oximetry may improve the early diagnosis critical congenital heart defect in the newborn. Such screening seems probable prevention of neurological morbidity and reduced need for neonatal intensive care and operative mortality