Pediatrik ilaç hazırlama ve uygulama sırasında yaşanan güçlüklerin belirlenmesi
Determination of the difficulties during pediatric medication preparation and administration
  1. Tez No: 623642
  2. Yazar: ÖZGÜL BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Araştırma, pediatrik ilaçların hazırlanması ve uygulanması sırasında hemşirelerin yaşadığı güçlükleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür bilgileri taranarak oluşturulan sosyo-demografik bilgi formu ve pediatrik ilaç hazırlama ve uygulama sırasında yaşanan güçlüklerin belirlenmesine yönelik oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin ilaç hazırlamalarında yaşadıkları güçlüğe ilişkin puan ortalamaları 18,80±7,22, ilaç uygulamalarında yaşadıkları güçlüğe ilişkin puan ortalamaları 22,58±8,37 bulunmuştur. Hemşirelerin ilaç hazırlama sırasında en çok yaşadıkları sorunlar“ilaçları bölmek için uygun gereçler bulunmuyor”ve“ilaç hazırlama sırasında telefon çalması, hasta yakınının çağırması vb. sebeplerle işlerim bölünüyor”olarak bulunmuştur. İlaç hazırlama sırasında en az yaşanan güçlükler ise“ilaç hazırlamalarında en fazla zaman kaybettiren uygulama intramüsküler ilaçları hazırlarken flakondan/ampulden ilaç çekme/sulandırma sürecinde yaşanıyor”olarak bulunmuştur. Hemşirelerin ilaç uygulama sırasında en çok yaşadıkları sorunun“çocuklar ilaçları ağzından çıkardıklarında ne kadar ilaç aldıkları bilinmiyor'' olduğu belirlenmiştir. İlaç uygulama sırasında en az yaşanan güçlük ise ”çocuklar tabletleri ağzında tutup yutuyormuş gibi gösteriyor" olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmamızda hemşirelerin tamamının ilaç hazırlama ve uygulamada güçlük yaşadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin ilaç hazırlamalarında yer alan 32 güçlükten en az 1' ini ve en fazla da 30'unu, ilaç uygulamalarında yer alan 35 güçlükten de en az 4' ünü en fazla da 35'ini yaşadıkları bulunmuştur. Çalıştıkları kuruma göre Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin Merkez Efendi Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelere göre ilaç hazırlama ve uygulamalarında daha çok güçlük yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the difficulties experienced by nurses during pediatric medication preparation and administration. Materials and Methods: The research is a descriptive cross-sectional study. By reviewing literature by the researcher as a data collection tool, sociodemographic questionnaire and, the survey for the determination of the difficulties during pediatric medication preparation and administration were used. Results: The average score of the difficulties of nurses during medication preparation was 18,80±7,22 and the average score of the difficulties of nurses during medication administration was 22,58±8,37, respectively. The most commonly reported problems in preparation of drugs were found as“there is no appropriate equipments for pill-splitting”and“my job is interrupted by the phone rang and patients' calls etc.”The least reported difficulty included“the most time consuming thing in medication preparation is withdrawing of medication from a vial and an ampoule and dilution process when preparing intramuscular drugs.”The most commonly reported problem experienced during administration of drugs included“it isn't known how much children take drugs when they remove them from their mouth”The least reported difficulty is“by keeping tablets in the mouth, children act as if they swallowed them”. Conclusions: In our research, it's determined that all nurses have difficulty in medication preparation and administration. It's found that nurses had at least 1 and maximum 30 of 32 difficulties in the medication preparations and at least 4 and maximum 35 of 35 difficulties in the medication administrations, respectively. According to the institutions they work, it's found that the nurses working in Hafsa Sultan Hospital in Manisa Celal Bayar University have more difficulties in medication preparation and administration compared to the nurses working in Merkez Efendi Hospital.