International humanitarian intervention (the case study of Libya 2011)
Uluslararası insani müdahale (Libya 2011 vaka çalışması)
  1. Tez No: 623643
  2. Yazar: IBTESAM ALHADI ALI ABOBGHILA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu Çalışma, yeni uluslararası sistem içerisinde insan haklarını korumak için bir mekanizma olarak uluslararası insani müdahalelerin uygulanmasına ilişkin uluslararası gelişmelerin etkisinin yanı sıra Libya vakasında, insani müdahalenin ne kadar başarılı olduğunu incelemeyi hedeflemektedir. Uluslararası sistemdeki değişiklikler, insan haklar kavramını etkilemiş ve ülkelerin yerel sorunlarından, uluslararası sorunlara odaklanmalarını zorunlu hale getirmiş değişiklikler yaratmıştır. Buna ek olarak, bağımsızlık ilkesi, mutlak bir kavramdan esnek bir kavrama doğru değişiklik yaşamış ve başka ülkelerin içişlerine karışmama ilkesi, insani müdahale ilkesi adına ikinci plana atılmıştır. Bu çalışmada araştırmacı, insani boyuta sahip olan konuları ve fenomenleri çalışmak üzere daha uygun bir yöntem olarak, betimsel analitik yönteme başvurmuştur. Bu vakanın çalışılma tarzı olarak da her yönden detaylı ve derin bir şekilde veri toplanmasıyla benzer vakalar için geçerli olan genellemelere ulaşılmıştır. Libya, 2011 yılında güç kullanılmasıyla birlikte uluslararası insani müdahale sürecini gözlemlemiş bir modeldir. Bunun yanı sıra, bu temel kavramların pek çoğunu keşfetmek ve uluslararası insan hakları, insani müdahale, bağımsızlık ve benzerleri gibi ilkelerin yapılarını ve olgusal tarihi gelişimini belirlemek üzere tarihsel bir yaklaşım da benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the impact of international developments on the implementation of international humanitarian intervention as a mechanism to protect human rights within the new international system or to what extent has the humanitarian intervention achieved its objectives in the Libyan case. The changes of the international system has produced changes affected the concept of human rights and forced them to move from the domestic issues of the countries to the global issues, and the principle of sovereignty concept changes from an absolute concept to a flexible concept, and the principle of non-interference stepped down in favor of the principle of humanitarian intervention. The researcher in this study depends on the descriptive analytical method as a more proper method to study the issues and phenomena which has human dimension, and style of studying the case as considered a detailed and deep style for collecting data from all sides to come out with generalizations which are applicable to similar cases, Libya has been model witnessed the process of international humanitarian intervention through using force in 2011, it has also been employing historical approach to explore many of the essential concepts and determine their nature and fact-historical development of these principles such as international human rights and humanitarian intervention, sovereignty ,etc.