Van formasyonunun nannoplankton biyostratigrafisi ve yaşı
Nannoplankton biostratigraphy and age of Van formation
- Tez No: 623648
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında Van ili Güneydoğusunda yüzeyleyen ve genel olarak kumtaşı, marn, kireçtaşı litolojileriyle temsil edilen Van Formasyonu'nun kalkerli nannoplankton topluluğu incelenerek formasyonun inceleme alanındaki yaşı ve kalkerli nannoplankton biyostratigrafisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu sebeple çalışma alanında Akın köyü, Akpınar tepe, Berol tepe ve Kurubaş yörelerinden alınmış 4 adet stratigrafik kesit ve bu kesitlerden derlenen 118 adet örneğin içerdiği nannoplankton cins ve türleri tayin edilmiş, 20 adet kalkerli nannoplankton cinsine ait 64 tür tanımlanmıştır. Örneklerin bazılarının steril olması, bazılarının çok az fosil içermesi ve zon fosillerinin tamamının tayin edilememesi sebebiyle kalkerli nannoplankton biyozon tanımlamaları yapılamamıştır. Tayin edilen kalkerli nannoplankton cins ve türlerinin stratigrafik dağılımları dikkate alınarak Van Formasyonu'nun inceleme alanındaki yaşı Serravaliyen – Tortoniyen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the calcareous nanoplankton community and biostratigraphy of Van Formation which is located on the South east of Van Province and generally composed of sandstone, marl and limestone litologies. For this purpose, 118 samples were examined from the 4 stratigraphic sections which were taken from Akın village, Akpınar hill, Berol hill and Kurubaş locations in the investigation area. 64 species belongig to 20 calcareous nanoplakton genera have been described from the samples of these sections. Calcareous nanoplakton biozone descriptions could not be figured out due to some samples being sterilized, some including very few fossiles and not all the zone fossiles being identified. Considering the stratigraphic distributions of the calcareous nanoplakton community, the age of Van Formation in the study area has been defined as Serravallian – Tortonian.