Van ili yakın güneyinin jeolojisi ve denizel miyosen istifinin fasiyes özellikleri
The Geology of the near south of Van province and facies characteristics of the marine miocene
- Tez No: 22993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VAN İLİ YAKIN GÜNEYİNİN JEOLOJİSİ VE DENİZEL MİYOSEN İSTİFİNİN FASlYES ÖZELLİKLERİ Sadık ŞENER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman t Doç. Dr. Nizamettin KAZANCI 1992, Sayfa t İ06 Jüri j Prof. Dr. Şuayip ÜŞENMEZ. Doç. Dr.. Yavuz. OKAN Doç. Dr. Nizamettin KAZANCI İncelediğimiz; alan Van ili yakın güneyidir. -Van 681ü, Erek dağı ve Bitlis metamorfik kuşağı arasındaki birimlerin yer aldığı bu alan denizel Miyosen tortullarını ' da kapşa Jeolojik. haritaya işlenen litoloji, Paleozoyik yaşlı metamorfitler, Mesozoyik yaşlı ofiyolitik karmaşa, Senozoyik yaşlı. tortul kayaçlardır. Bitlis Masifi adı ile tanınan gnays, şist, ve mermerler“Alt Metamorfitler ve ”Üst Metamorfitler“ olarak iki bölüm halindedir. Çalışma sahasında Ü#t Metamorfitler ' e ait mermerler bulunmaktadır. Yüksekova Karmaşığı adı ile incelenen birim Üst Kretase yaşlı andezit,andezitik tüf, dasit, dasitik tüf,. diyabaz, peridotit, gabro, bazalt ve mikritik kireçtaşlarindan oluşmaktadır. Yüksekova Karmaşığı paleosen başında^?) Bitlis Masifi'nin üzerine tektonik olarak yerleşmiştir. İçerisinde köksüz bloklar halinde mikritik kireçtaşlarının bulunduğu bu birim tektonik olaylar sonucu bu günkü konumunu kazanmıştır. Orta Eosen-Alt Miyosen yaşlı Gürpınar grubu formasyonları Yüksekova Karmaşığı üzerinde uyumsuz olarak bulunur. Bu dokanak bazı yerlerde tektonik olarak gözlenir. Gürpınar grubu iki formasyona ayrılmaktadır. Altta konglomera kum taşı, çamurtaşı, kireçtaşı ardalanmalı oluşan Orta Eosen-Oligosera yaşlı Kırk geçit formasyonu yer alır. Çalışma alanında kireçtaşı fasiyesi (Arkboyu Kireçtaşı) gözlenmiştir. Üzerinde parelel bir uyumsuzlukla Alt Miyosen yaşlı Alibonca formasyonu yer alır. Bu formasyon tabanda konglomeralar ile başlar kaba taneli kumtaşları, üstlerde ince taneli kumtaşları,çamurtaşı -kumtaşı adalanması ile devam eder ve karbonatlı seviyeler ile son bulan denizel yelpaze istifini temsil eder. Alibonca formasyonunun ana kaynağı Yüksekova Kar maşığıdır. Muhtemelen Üst Miyosende'ki hareketler son kıvrımlanmalara ve ofiyolitik karmaşanın bu birim üzerine itilmesine neden olmuştur. Bütün birim”-, üzerine uyumsuz olarak Van Gölü formasyonunun gevşek yapılı çakıllı, kumlu malzemeleri ile travertenler ve alivyonlar gelmiştir. ANAHTAR KELİMELER t Denizel Miyosen, Van/,. Gölü, Alibonca, Denizaltı yelpseffesi, Fasiyes, Fasiyes topluluğu.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGY OP THE NEAR SOUTH OF VAN PROVİNCE AND FACIES CHARACTERÎST'1,ÎCS.J0F THE MARÎNE MÎOCENE Sadık ŞENER Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor t Assoc.Prof.Dr.Nizamettin KAZANCI 1992, Page 1 I06 Jury 1 Prof.Dr.Şuayip ÜŞENMEZ Assoc.Prof.Dr.Yavua OKAN Assoc. Prof. Dr. wizamettia KAZANCI The investigated area is near south of the Van. in this area situated rough units which is among Van L»ke, Erek jyiount^'end Bitlis MetamorpMia Belt and it ©auntadns the deposites of marine Miocene. The lithology units which are operated to the geology map are paleozoic aged metamorphics, Mesozoic aged ophiolitic coral ex and Senozoic aged sedimentary rocks. Gneisses, -schists and marbles that are known by the Bitlis Massif are two parts by the“Lower Metamorphics”with“Upper Metamorphics”. The inves tigated area situated marbles which belong to“Upper Metamorphics”. The un it which is called by the Yüksekova Complex are composed of Upper Cretaceus aged andezite, andezite tuff, dacite, dacite tuff, diabase, peridodite, gab ro, basalt and mioritic limestones. The Yüksekova Complex was setteled over the Bitlis Massif to Paleocene by tectonic. Inside of this unit situated the micritic limestones which are position allochton blocks and transitive vertical-lateral with volcanics, complex has won to position of a day in consequence of tectonic events. Middle Eosen-Lover Miocene aged the Gürpı nar group formations which cower the Yüksekova Complex with unconformity and this contact are observed at some fields by tectonic character. The Gür pınar Group have been sepexated two formation. Middle Eosen-Oligocene aged Kırkgeçit Formation which situated at basement composed of conglomerate f sandstone, mudstone alternation and limestone facies. The investigated area is observed member of limestone (Arkboyu Limestone) of this formation. Lo wer Miocene aged Alibonca Formation situated over the Arkboyu Limestone un der parallel. unconformity. This formation which has represent the marine' fan deposites begin with conglomerate at basement continue big grainy sand stones, fine sandstones, mudstone-sandstone alteration and ended with carbo nately levels. Grainy units situated in the Alibonca Formation and the Yük sekova Complex are fundamenental source of this units. Property moments of the Upper Miocene was caused to push on this unit of the ophiolitic complex and last folds. All over this units situated travertines, allivium and Van Gölü Formation which formed from loose pebbly and mtsrial, by unconformity. KEY WORDS » Marine Miocene, Van Lake, Alibonca, Marine fan deposites, Facies, Facies group,