Teknik-taktik-sistem egzersizleri eğitimi alan öğrencilerin öz-yeterlilik düzeyleri,başarı algıları ve ebeveynlerinin bu eğitimden beklentilerinin incelenmesi
Self-sufficiency levels, perceptions of success and parents' expectations from these trainings on technique-tactic-system exercises training
  1. Tez No: 623647
  2. Yazar: SAVAŞ KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sporcuların egzersiz sistemleri yaptıkları spor aktivitesi, kişisel becerileri ve yaş grupları gibi pek çok değişkene göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, yapılan incelemeler ve araştırmalar ile birlikte de her geçen gün yeni egzersiz sistemleri oluşturulmaktadır. Bu çalışmada da özellikle son zamanlarda Türkiye'deki futbol takımlarında da kullanımı yaygınlaşmakta olan Teknik-Taktik-Sistem egzersizlerinin sporcuların gelişimleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada sporcuların başarı algıları ile öz –yeterlik düzeyleri ölçülmüş ve bunlar arasındaki ilişki ele alınmıştır. Dahası, ebeveynlerin de bu egzersiz sistemlerine yönelik tutumları incelenerek, yalnızca sporcunun gözünden değil ebeveynin gözünden de egzersiz sistemlerinin istenilen hedefleri karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular Teknik-Taktik-Sistem egzersizleri yapan sporcuların öz-yeterlik düzeylerinin yüksek olduğunu, ebeveynlerin ise bu egzersiz sistemine yönelik olumlu tutumlarının olduğu yönündedir. Başarı algısına yönelik ise ego yönelimli algının görev yönelimli algıdan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ancak, öz-yeterlik ile başarı algısı arasında beklenilen ölçüde bir ilişki bulunamamıştır. Son bölümde tüm bu sonuçlara yönelik değerlendirmeler ve ileride yapılabileceklere dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sport activity of young sportsmen's exercise system may be differentiate depends on their personal abilities and their ages. In addition to this, new exercise system is developed everyday with research and investigations. In the recent study, the effect of technic-tactic-system exercise on development of young sportsmen which is recently spread to football teams in Turkey especially. In the study, perception of success and self-efficacy of young sportsmen was measured and they are compared with each other. Moreover, attitudes and expectations of parents toward this exercise also are measured. This situation generate a chance to compare the expectations of parents and young sportsmen on the technic-tactic-system exercise to fulfill all aims of parents and young sportsmen. Results show that self-efficacy level scores of young sportsmen is high and their parents' attitudes toward technic-tactic-system exercise are very positive. When we talk about the perception of success, ego centered perception is higher than duty centered perception. However, we could not find a relation between self-efficacy and perception of success as expected. In the last part, all results are evaluated and the ideas for future research was given.