Aile-iş çatışması bağlamında, orta düzey kadın yöneticinin 'anne' oluşunun, iş yaşamına etkisi üzerine bir araştırma
According to perspective of family work conflict, theeffect of being mother whom at the middle level inorganization on the work life
- Tez No: 590198
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, bankacılık sektöründe çalışan, orta düzey yönetici anne çalışanların yaşadıkları, aile iş çatışması ve etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Literatürde aile iş çatışması kavramı genellikle iş yaşam dengesi başlığı altında ya da iş-aile çatışması ile birlikte incelenmiştir. Ancak bu çalışmayla nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, aile iş çatışması özel olarak değerlendirilmiş ve anne-kadın yöneticiler örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın bankacılık sektörüyle sınırlandırılmasının nedeni ise kadın çalışan oranının erkek çalışan sayısından fazla olmasına rağmen üst yönetimlerde kadınların çok az sayıda görülmesindendir. Örneğin bugün ülkemizde yalnız bir bankanın genel müdürü kadındır. Ve yine gerek kamu gerek özel sektördeki bankalar incelendiğinde genel müdür yardımcısı olan kadın yöneticilerin azlığı son derece dikkat çekicidir. Orta düzeyde bu kadar yoğun kadın çalışanı olan sektörün tepe yönetiminde erkeklerin olması, bankaların, kadınların çalıştığı, erkeklerin yönettiği kurumlar olduklarını göstermiştir. Nitel araştırma ve gömülü teori yöntemleri kullanılarak yapılan analizde,“1. Demografik Bilgiler, 2. Çalışma Nedenleri 3. Doğumdan Sonra, 4. Sorumluluklar ve Yansımaları 5. Aile, Çocuk ve İş Dışındaki Boş Zaman, 6. Kurumsal ve Yasal Düzenlemeler, 7. Cinsiyet Faktörü”ana başlıkları ve onların alt kategorileri altında değerlendirmeler yapılmıştır. Ancak tüm bu değerlendirmelerin sonuçları bir araya geldiğinde özellikle çocuk sahibi çalışan kadınların yıllar içerisinde yürütmeye çalıştıkları aile iş dengesinin onları fiziksel ve özellikle de duygusal olarak ne kadar yıprattığı ve kariyer yapmak yerine ailelerine daha fazla zaman ayırmak için emeklilik zamanlarını bekledikleri gözlenmiştir. Emeklilik yaşı gelmeyenlerin de ekonomik koşullar nedeniyle çalışmak zorunda oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is done in order to determine the family-work conflicts and the effects brought about mothers' working as mid-level manager in banking sector. In literature, the concept of family-work conflict is generally studied either under the topic of work-life balance or along with work-family conflict. In this study, qualitative research methods have been used, family-work conflict has been interpreted specifically, and mother managers have been sampled. The reason why this study is limited to banking sector is due to the fact that women are rarely seen in top management despite the fact the number of female employees is well above the number of male employees. For instance; only one of the general managers of a bank in our country is female. It is also remarkable that female vice general directors are so few in number not only in state offices but also in private sector. The presence of male actors in top management in a sector, where women employees are so dense in mid-level, shows that banks are places run by men where women are just employees. The evaluation has been carried out under more than one single heading in the analysis where both qualitative research and grounded theory methods have been used. However, when all the results are put together, business women, having a child, are observed to wait for their retirement so as to spend more time with their families instead of making a career and as they have been exhausted both physically and emotionally over the years, trying to keep the balance between their families and their jobs. The study also reveals the fact that the ones who are not yet eligible for retirement do have to work due to economic conditions