Bitlis ilinde tarımsal faaliyetlerde kullanılan bazı pestisitlerin toprak nematodları ve mikroorganizmaları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some pesticides used in agricultural activities in Bitlis on soil nematodes and microorganisms
  1. Tez No: 623663
  2. Yazar: AYŞENUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Bitlis İli'nde tarımsal alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan Pyridaben (%20, akarisit), Pendimethalin (330 g/l, herbisit), Penconazole (100 g/l, fungusit) ve Chlorpyrifos-methyl (227 g/l, insektisit) etkili pestisitlerinin hedef olmayan toprak nematod, aerob mezofil bakteri ile mikrofungus komüniteleri ve pH'sına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, in-vitro şartlarında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi yöntemine göre altı tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Belirlenen pestisitler, birer kg'lık toprak numunelerine, enjektör yardımıyla, önerilen dozda muamele edilmiştir. Yapılan varyans analizlerine göre Periyot×Muamele interaksiyonlarının sırasıyla pH, bitki paraziti ve fungivor nematodlar için önemli olduğu (P=0.007; P=0.008; P=0.000), omnivor-avcı, bakterivor ve toplam nematodlar için hem Periyot (P=0.000; P=0.000; P=0.000) hem de muamelelerin ana etkisinin istatistiksel olarak önemli olduğu (P=0.046; P=0.017; P=0.009) bulunmuştur. Profil analizlerine göre; pH'sın, özellikle Pyridaben muamelesinde artış gösterdiği; aerob mezofil bakteri sayısının, kontrol muamelesinde artmasına karşın tüm pestisit muamelelerinde azalma gösterdiği; mikrofungus sayısının, Penconazole muamelesinde artış göstermesine karşın diğer muamelelerde azaldığı; bitki paraziti, fungivor ve toplam nematod sayılarının tüm pestisit muamelelerinde azaldığı; omnivor-avcı ve bakterivor nematodların kısmen etkilendiği görülmüştür. Sonuç olarak; kullanılan pestisitlerin, çalışılan hedef dışı toprak parametreleri üzerinde, ilacın çeşidi ve dikkate alınan parametrelere göre az veya çok, olumlu veya olumsuz etkili olduğu saptanmıştır. Ek olarak, pestisit toksisite testlerinin mümkün olduğunca geniş kapsamda yapılması, üreticilerin kullandıkları pestisitlerin hedef dışı canlı ve faktörleri de etkileyebileceği hassasiyet ve bilincinde kullanılması gerektiği düşünülmekte ve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of Pyridaben (%20, acaricide), Pendimethalin (330 g/l, herbicide), Penconazole (100 g/l, fungicide) and Chlorpyrifos-methyl (227 g/l, insecticide) pesticides, which are widely used in agricultural fields of Bitlis, on non-target soil nematodes, aerobic mezophilic bacteria, microfungi communities and pH. The study was repeated (six times) according to variance analysis method (under in-vitro conditions). Selected pesticides were treated to soil samples (one kg per pots) using a sprayer at a recommended dose with the injector. According to the variance analysis, the Period×Treatment interactions are important for pH, plant-parasitic and fungivore nematodes respectively (P=0.007; P=0.008; P=0.000), for omnivore-predatore, bacterivore and total nematodes, on the other hand, (P=0.000; P=0.000; P=0.000) both period and the main effect of the treatments were statistically significant (P=0.046; P=0.017; P=0.009). Based on the profile analysis; pH increased especially in Pyridaben treatment, although the number of aerobic mesophilic bacteria increased in the control treatment, it decreased in all pesticide treatments; the number of microfungi increased in Penconazole treatment but decreased in other treatments; plant-parasitic, fungivore and total nematode count decreased in all pesticide treatments; omnivore-predatore and bacterivore nematodes were found to be partially affected. As a result, it has been determined that the used pesticides have positive or negative effects at different degree on the non-target studied soil parameters, depending on the type of pesticide and the parameters considered. In addition, it is recommended that pesticide toxicity tests should be carried out as widely as possible, and the pesticides used by the farmers should be applied carefully since they may affect non-target organisms and factors.