Türkiye'de kentsel koruma kavramının değişim sürecinin lisansüstü çalışmalar ve yasal düzenlemeler üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the process of change of urban conservation concept studies and legal regulations in Turkiye
  1. Tez No: 623670
  2. Yazar: BETÜL YAVRUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ÖZEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Koruma kuramı ve pratiği, 19. yüzyıldan günümüze kavramsal gelişmeler, uygulanacak yöntemler ve koruma eyleminin uygulama aşamasına dair birçok tartışma sonucunda değişime uğramış, yeni yaklaşımlar ve kavramlar geliştirilmiş, değişiklikler önerilmiş ve bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Tarihi ve kültürel alanların sürekliliğinin sağlanması adına üretilecek politikaların hassasiyeti önem taşımaktadır. Bu sebeple korumaya bilimsel açıdan bakılmalı ve koruma politikalarında süreklilik sağlanmalıdır. Bu yüzden Türkiye'de geçmişten günümüze kentsel korumaya ilişkin politikaların gidişatını yasal ve akademik düzlemlerle ilgili süreçlerin evrensel koruma ilkeleriyle ne ölçüde bağdaştırıldığının irdelenmesi ve birbirleri arasındaki ilişkinin boyutunun anlaşılmaya çalışılması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, kentsel koruma alanına yönelik üretilen lisansüstü çalışmaların ve yasal düzenlemelerin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu varsayımıyla, bu ilişkinin ne boyutta yönlenmiş olduğunun içerik analizi yönetimi ile analiz edilmesidir. Tezin amacına yönelik olarak üç aşamalı bir yöntem izlenmiştir. Birinci aşamada; Kentsel Koruma alanına yönelik üretilen lisansüstü tez çalışmaları, içerdikleri anahtar kelimeleri üzerinden kentsel korumanın boyutları ile ilişkilendirilerek içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. İkinci aşamada; kentsel korumaya yönelik çıkarılan yasa metinlerinin kentsel koruma süreci boyutlarına ne ölçüde değindikleri irdelenmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise; birinci aşamada ortaya konulan Kentsel Koruma alanına yönelik üretilen lisansüstü tez çalışmalarına ilişkin analiz ile ikinci aşamada ifade edilen kentsel korumaya yönelik çıkarılan kanunlara ilişkin analiz birlikte değerlendirilerek sonuç olarak; lisansüstü tez çalışmaları-kentsel koruma mevzuatı arasında hangi yönde bir ilişki olduğu ortaya konularak ileride gerçekleştirilecek çalışmalara, rehber niteliğinde bir zemin oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The theory and practice of conservation have changed as a result of many arguments about conceptual developments, methods to be applied and the application phase of conservation action from the 19th century to the present. As a result of these discussions, new approaches and concepts are being developed, changes are proposed and scientific studies are carried out. In order to ensure the continuity of historical and cultural areas, the sensitivity of the policies to be produced is important. For this reason, protection should be considered scientifically and continuity in protection policies should be ensured. Therefore, Turkey in the light of the developments from the past, can be used to determine the course of policy in relation to urban conservation laws and the processes related to the academic level, examination of the extent to reconcile the principle of universal protection and is considered to be studied to understand the dimensions of the relationship between each other. The purpose of this study is to analyze the extent of this relationship with content analysis management, assuming that the postgraduate studies and legal regulations produced for urban conservation are interacting with each other. In line with the objectives of the study a three-step method is followed. In the first stage; Postgraduate thesis studies produced in the field of Urban Protection have been evaluated with the content analysis method by associating them with the dimensions of urban protection based on their keywords. In the second stage; The extent to which the legal texts issued for urban protection touch on the dimensions of the urban protection process are examined. In the third and last stage; The analysis of the postgraduate thesis studies produced in the field of Urban Protection, which was put forward in the first stage, and the analysis of the laws regarding the urban protection expressed in the second stage, were evaluated together and as a result; By determining in which direction there is a relationship between postgraduate thesis studies and urban conservation legislation, a guideline will be created for future studies.