Bolu ve yöresinde yetiştirilen ayva genotiplerinde fenolojik, morfolojik ve pomolojik çalışmalar
Phenological, morphological and pomological studies on in quince genotypes grown in Bolu and its surroundings
  1. Tez No: 623681
  2. Yazar: MUSTAFA SONER TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bolu ve yöresinde 2017-2019 yılları arasında yürütülen bu çalışmada yörede yetiştirilen önemli mahalli ayva genotipleri fenolojik, morfolojik ve pomolojik yönden incelenmiştir. Genotiplerin ortalama tam çiçeklenme tarihleri 03-06 Mayıs 2017 ve 04-07 Mayıs 2019 olarak belirlenmiştir. Ağaç boyları; 3,69 m ile 8,35 m arasında değişmektedir. Ortalama meyve ağırlığı 2017 yılında 96,172 g ile 362,08 g arasında, ortalama meyve çiçek çukuru genişliği 2019 yılında 14,69 mm-40,33 mm arasında ölçülmüştür. 2019 yılında meyve çekirdek ağrlığı 0,08 g ile 0,05 g arasında ölçülmüştür. pH değerleri, 2017 yılında, 3,56 ile 4.00 arasında belirlenmiştir. SÇKM değeri 2017 verilerine göre %9,46 ile %13,68 arasında değişmektedir. Meyve eti sertliği 2019 verilerine göre 4,80 (kg/cm2) ile 6,46 (kg/cm2) arasında ölçülmüştür.“a”değeri 2017 verilerine göre 2,52 ile 14,75 arasında değişmektedir. Yürütülen çalışma sonucunda, 14 MRZ 01, 14 MRZ 60, 14 MRZ 20 genotiplerin ümit var olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted between 2017-2019 in Bolu and its region, important genotypes of local quince, grown in the region, were examined in terms of phenological, morphological and pomological aspects. The average of full flowering date of the genotypes was determined as 03-06 May 2017 and 04-07 May 2019. Tree heights; It ranges from 3.69 m to 8.35 m. Average fruit weight was measured in the range of 96,172 g and 362,08 g in 2017. The average fruit flower pit width in 2019 was measured as 14.69 mm to 40.33 mm. In 2019, the pH values ranged from 0.08 g to 0.05 g. The pH values ranged from 3.56 to 4.00. According to 2017 data, the TSSI ranges between 9.46 % and 13.68 %. According to 2019 data, the flesh hardness varies between 4.80 (kg / cm2) and 6.46 (kg / cm2). a value varies between 2.52 and 14.75 according to the 2017 data. 14 MRZ 01, 14 MRZ 14, 14 MRZ 20 genotypes were determined as hope.