Acil serviste end tidal karbondioksit değerlerinin kardiyopulmoner resüsitasyonu sonlandırma kararında kullanılabilirliği
Using end tidal CO2 levels in predicting the termination of resuscitative efforts at emergency department
- Tez No: 623701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kudu E, Acil Serviste End Tidal Karbondioksit Değerlerinin Kardiyopulmoner Resüsitasyonu Sonlandırma Kararında Kullanılabilirliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Uzmanlık Tezi. Ankara, 2020. Hastane dışı kardiyak arrest vakalarında resüsitasyonun sonlandırılması için Amerikan Kalp Derneği ve Avrupa Resüsitasyon Konseyi'nin kardiyo pulmoner resüsitasyon (KPR) sonlandırma kriterleri mevcuttur. Çalışmamızda end tidal karbondioksit basıncı (EtCO2) değerleri ile diğer parametreler birleştirilerek resüsitasyonun sonlandırılmasında kullanılabilirliliğini geliştirmek amaçlandı. Böylece kötü sonlanımı olacak hastalar için gereksiz vakit, iş gücü ve maliyet harcanması önlemek hedeflendi. Prospektif ve gözlemsel olarak planlanan çalışmaya Ağustos 2018 ile Temmuz 2019 arasında Hacettepe Üniversitesi Acil Servis'e başvuran travmatik olmayan, erişkin kardiyak arrest hastalar çalışmaya alındı. Kardiyak arrestte Utstein stili raporlama parametreleriyle birlikte, başlangıç, beşinci, onuncu, yirminci, otuzuncu, kırkıncı ve KPR sonu EtCO2 değerleri ve birinci ay nörolojik sağ kalım analiz edildi. Çalışmaya 86 hasta dahil edildi. KPR'nin kötü sonuçlarını öngörmek adına üç adet KPR sonlandırma modeli oluşturuldu. EtCO2'nin tek başına spontan dolaşımın geri dönüşünü (SDGD) öngörmede yol gösterici olmasına rağmen yeterli olmadığı görüldü. Oluşturulan modellerden tanıksız kardiyak arrest, şahit tarafından KPR yapılmamış olması, sahada tam ileri kardiyak yaşam desteğine rağmen spontan dolaşımın sağlanmamış olması, otomatik eksternal defibrilatör şoku uygulanmamış olması ve yirminci dakika EtCO2'nin 20,5 mmHg'nın altında olan hastalarda KPR'nin sonlandırılmasını öneren model en duyarlı çıktı. SDGD sağlanamamasını öngörmedeki spesifitesi %100 ve pozitif prediktif değeri %100 olduğu görüldü. Ayrıca EtCO2'nin KPR süresince seyir paternini incelemenin SDGD öngörmek adına yüksek spesifite (%87,5) ve pozitif prediktif (%95) değere sahip olduğu görüldü. EtCO2'nin ve paterninin kardiyak arrestte diğer parametrelere beraber kullanılması hekimin SDGD'yi öngörmesindeki yetkinliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Kudu E, Using End Tidal CO2 Levels in Predicting the Termination of Resuscitative Efforts at Emergency Department, Hacettepe University Faculty of Medicine, Emergency Medicine Thesis. Ankara, 2020. American Heart Association and European Resuscitation Council have each reported their own criteria for terminating resuscitative efforts. In this study, we aimed to integrate end tidal CO2 levels (EtCO2) with other parameters to improve these criteria for resuscitation termination to prevent unnecessary use of resources at the emergency department. This observational, prospective study included non-traumatic adult patients who were admitted to Hacettepe University Emergency Medicine Department due to a cardiac arrest from August 2018 to July 2019. Along with Utstein parameters, we record EtCO2 levels at baseline, 5th, 10th, 20th, 30th, 40th minutes and after cardiopulmonary resuscitation (CPR). We also monitored neurological outcomes at the end of one month. We included 86 patients. We created different models to predict the outcome after CPR. The most sensitive model that predicted the termination of resuscitation efforts included the following criteria: arrest was not witnessed; no by stander CPR was provided; no return of spontaneous circulation after full advanced life support care in the field, and no automatic external defibrillator shocks were delivered, EtCO2 at 20 min less than 20.5 mmHg. This model had a specificity and a positive predictive value of 100%. This study also showed a high specificity (%87,5) and positive predictive value (95%) for prediciting the course of EtCO2 levels during CPR. We conclude that physicians should use EtCO2 levels along with other parameters to better predict the return of spontaneous circulation during CPR.