Tarantula cubensis d6 maddesinin sıçanlarda yanık staz zonu üzerine etkisi
The effect of tarantula cubensis d6 on zone of stasis in rat burn model
  1. Tez No: 623702
  2. Yazar: MERVE TORUN KARADERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN ACUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dünyada her yıl 300.000'den fazla insan yanık ve ona bağlı yaralanmalar sonucunda yaşamını yitirmektedir. Yanık staz zonunun kurtarılması yanık genişliğinin azalması, morbidite ve mortalitenin azalmasına sebep olur. Tarantula cubensis(TC)'in yara epitelizasyonu hızlandırdığı ve yara kontraksiyonunu arttırdığına dair çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızın amacı TC'nin staz zonu üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Deneyde 36 adet Wistar albino dişi sıçan kullanılmıştır ve sıçanlar rastgele 3 grubu ayrılmışlardır. Ardından sıçanlarda pirinç tarak yanığı modeli ile yanık yaraları oluşturuldu. Grup 1(n=12): sham grubu, yakma işlemi sonrasında hiçbir işlem yapılmadı. Grup 2(n=12): kontrol grubu, yakma işlemi sonrasında 0. gün ve 3. gün serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Grup 3(n=12): TC grubu, yakma işleminden sonra 0. gün ve 3. gün TC enjeksiyonu yapıldı. Deneyin 10. gününde sıçanlardaki yaraların normal ve termal kamera ile fotoğraflanmasının ardından tüm yara alanları eksize edilip histopatolojik inceleme için hazırlandı ve ardından sıçanların sakrifikasyonu yapıldı. Bulgular: Sıçan gruplarına göre viabl alan ölçümleri için 3. grup ile 1. grup arasında ve 3. grup ile 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: More than 300.000 people die due to burn and burn related injuries in every year. Saving the zone of stasis decrases burn size, morbidity and mortality. There are studies about Tarantula cubensis(TC) that it increases epithelization of wounds and increases wound contraction. Purpose of our study is to investigate the effects of TC on zone of stasis. Materials and Methods: 36 Wistar albino female rats were used during experiment, and rats were divided into 3 groups randomly. Then, brass comb burn model was created for every rat. Group 1(n=12): sham group, after burn procedure no injection was done. Group 2(n=12): control group, after burn procedure at day 0 and 3 physiological serum solution injections were done. Group 3(n=12): TC group, after burn procedure at day 0 and 3 TC injections were done. At day 10, after taking photos of burns with normal and thermal cameras, all the wounds were excised and prepared for histopathological examination. Then rats were sacrified.