Acil servisteki şok hastalarında yatak başı ultrasonografi aracılığıyla karotis doppler akım hızı ölçümü ile volüm değerlendirilmesi ve vena kava inferior çapı ölçümünün santral venöz basınç ile ilişkilendirilmesi
Volume assessment by carotid doppler flow rate point of care ultrasonography and vena cava inferior diameter measurement in associating with central venous pressure in emergency department.
  1. Tez No: 623700
  2. Yazar: RUKİYE KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şokun geri döndürülemez fazına gelmeden önce acil serviste erken tanınarak erken dönemde tedavisine başlanmasının mortalitenin azaltılması açısından önemi büyüktür. Erken dönem tedavilerin başlangıcı sıvı replasmanıdır. Volüm değerlendirmesi için birçok teknik kullanılmaktadır: Çalışmamızda hızlı, ulaşılabilir ve invazif olmayan bir teknik olan yatak başı USG ile şok hastalarında KDAH ölçümüyle volümün değerlendirilmesi; VKİKİ, VKİ çapı, CVP gibi parametrelerle korelasyonu ve bu ölçümlerin mortaliteyi öngörmede etkinliklerinin araştırılması amaçlandı. Prospektif ve gözlemsel olarak planan çalışma acil servisteki şok tablosundaki 51 hasta ile yapıldı. Yatak başı ultrasonografi ile KDAH, VKİ ölçümleri, VKİKİ hesaplaması ve CVP ölçümleri gerçekleştirildi. Hastalar herhangi bir sonlanıma (ölüm, taburculuk, sevk) ulaşana kadar takip edildi. Çalışmaya alınan hastaların %55'i erkek %45'i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 67 yıl olarak hesaplandı. Hastaların özgeçmişinde %45'inde malignite saptandı. Hastaların %88'i septik şok tanısı aldı. Mortalite oranı % 57 olarak bulundu. KDAH ortalama değeri 4cm/sn olarak hesaplandı. KDAH, VKİK, CVP sonuçlarıyla hastalarının mortalitelerinin öngörülebileceği saptandı. CVP, VKİK, VKİ çapı, KDAH arasındaki korelasyonlar tespit edildi. Mortaliteyi öngörmede; KDAH için %72 sensitive ve %68 spesifite ile kesim değeri 50 cm/sn, CVP'nin %61 sensitivite ve %71 spesitife ile kesim değeri 1,5 mmH20, ve VKİKİ'nin %93 sensitivite ve %85 spesitife ile kesim değeri %54,5 olarak hesaplandı. Sonuç olarak KDAH, CVP ve VKİKİ parametrelerinin şok hastalarında volüm durumunun değerlendirilmesinde ve mortaliteyi öngörmede klinisyene fikir verebileceği görüşüne ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and initiation of treatment in the emergency department before the shock is irreversible is of great importance in terms of reducing mortality. Fluid resusicitation in the first line threatment. Many techniques are used for volume assessment: In our study, we evaluated the volume of carotis doppler flow rate (CDFR) in shock patients by POCUS, which is a fast, accessible and noninvasive technique; the aim of this study was to investigate the correlation between VCICI, VCI diameter and CVP also mortality prediction of these values were quastioned. This prospective and observational study was conducted with 51 patients with shock in the emergency department. CDFR, VCI measurements, VCICI and CVP measurements were performed by POCUS. Patients were followed up until they reached any outcome (death, discharge, referral). 55% of the patients were male and 45% were female. The mean age of the patients was 67 years. Malignancy was detected in 45% of patients. 88% of the patients were diagnosed as septic shock. Mortality rate was 57%. The median value of CDFR was calculated as 48 cm/sec. It was determined that the mortality of the patients could be predicted with the results of CDFR, VCICI, CVP. It was determined that the mortality of the patients could be predicted with the results of CDFR, VKİK, CVP. Correlations were found between CVP, VCICI, VCI diameter, and CDFR. The cut-off value was calculated as 50 cm/sec in the ROC curve for CDFR and the sensitivity and specificity were 72% and 68% respectively. CVP's cut-off value of 1.5 mmH20 with 61% sensitivity and 71% specificity. The cut-off value for VCICI was calculated to be 54.5% with 93% sensitivity and 85% specificity. As a result, it was concluded that the parameters of CDFR, CVP and VCICI may be useful clinician ideas for the evaluation of volume status and predicting mortality in shock patients.