Zihinsel yetersizliği olan çocukların ebeveynlerinin çocuk sevme durumları ile oyuncak seçiminde yaşadıkları güçlükler
Status of liking of children of parents of children with mentally handicapped and difficulties in choosing toys
  1. Tez No: 623731
  2. Yazar: MESUT GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma İstanbul ilinde Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018 yılı içinde hastanenin sağlık kuruluna çocukların gelişim geriliği raporu almak için başvuran, zihinsel yetersizliğe sahip çocuğu olan ebeveynler oluşturmuştur. Örnekleme ise 30 Mayıs 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 120 zihinsel engelli çocukların ebeveynleri alınmıştır. Ebeveynlerden annelerin yaş ortalaması X̅=35,58 ± 6,55, babaların X̅=39,7 ± 6,34 dür. Ebeveynlerin %96,7'i evli olup, büyük çoğunluğu (%87,5) çekirdek ailedir. Çocukların %19,2'sinin kronolojik yaşı 3 yıl veya daha düşük iken, çocukların %57,5'inin zihinsel (zeka) yaşı 3 yıl veya daha düşüktür. Çocukların %88,3'ü hastalığı doğuştan kazanmıştır. Ebeveynlerin çocuk sevme durumlarının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out in Zeynep Kamil Maternity and Child Diseases Training and Research Hospital in Istanbul. The universe of the research was composed of parents with mentally handicapped children who applied to the hospital's health board in 2018 to get a report of children's retardation. The sampling was taken from parents of 120 mentally disabled children who agreed to participate in the study between 30 May 2018 and 31 ±December 2018. The average age of the mothers from the parents is X 35 = 35.58 ± 6.55, and the fathers' X̅ = 39.7 ± 6.34. 96.7% of parents are married and the majority (87.5%) are nuclear families. While the chronological age of 19.2% of children is 3 years or less, the mental (intelligence) age of 57.5% of children is 3 years or less. 88.3% of children have acquired the disease congenitally. It was observed that the parents' love of children was high.