Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi elektronik belge yönetim sisteminin (EBYS) kullanım memnuniyetinin CART karar ağacı ile incelenmesi
Investigation of usage satisfaction of van Yüzüncü Yil University electronic document management system (EBYS) with CART decision tree
  1. Tez No: 623730
  2. Yazar: MURAT SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), kısaca bir kurumdaki belge ve bilgi alış verişinin elektronik ortamda anlık olarak yönetilmesini sağlayan sistem olarak ifade edilebilir. Kurumun en önemli varlığı belge olduğundan, EBYS kurumlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, EBYS kullanıcılarının memnuniyet düzeyleri ve bunun ilişkili olabileceği düşünülen bazı kişisel değişkenler arası ilişkinin Sınıflandırma ve regresyon ağacı (CART) yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çalışan 200 akademik ve idari personele uygulanan anketten elde edilmiştir. Ankette 7 kişisel değişken ile memnuniyeti belirlemeye yönelik, 5'li likert olarak düzenlenmiş 11 ifade yer almıştır. Memnuniyet ifadeleri ile kişisel değişkenler arası ilişki için CART analizi yapılmıştır. CART analizi için belirlenen işlem seçenekleri kullanılarak elde edilen sonuçlara göre; EBYS kullanım memnuniyetine en fazla etki eden değişkenlerin sırasıyla;“EBYS kullanım amacı, EBYS kullanım sıklığı, Meslek, Yaş ve Cinsiyet”değişkenleri olduğu tespit edilmiştir. Hesaplanan algoritmada genel doğruluk oranı %84.5 olarak bulunmuştur. Çapraz geçerlik risk/tahmin değerinin ise %15.5 olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın, EBYS kullanım memnuniyeti üzerinde etkili olabilecek değişkenleri belirleme, sistemin eksikliklerini giderme ve sistemin etkin çalışmasını sağlama yönünde, düzeltici tedbirlerin alınması bakımından literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic Document Management System (EDMS) can be expressed briefly as the system that enables instant management of document and information exchange in an institution in electronic environment. Since the most important asset of the institution is the document, EDMS is very important for the institutions. For this reason, it is aimed to investigate the satisfaction levels of EDMS user in Van Yüzüncü Yıl University and to examine relationships between some personal variables that thought to be related with satisfaction by Classification and regression tree (CART) method. The data of the study was obtained from the questionnaire applied to 200 academic and administrative staff working at Van Yüzüncü Yıl University. In the questionnaire, there were 7 personal variables and 11 expressions arranged as 5-point likert for what determine satisfaction with. CART analysis was performed for the relationship between satisfaction expression and personal variables. According to the results obtained by using the transaction options determined for CART analysis; The variables that have the greatest effect on EDMS user satisfaction are;“aim of EDMS usage”,“frequency of EDMS usage”,“Occupation”,“Age”and“Gender”variables. The overall accuracy rate in the calculated algorithm was found to be 84.5%. Cross validation risk / estimate value was observed to be 15.5%. It is concluded that this study may contribute to the literature in order to determine the variables that may have an impact on EDMS usage satisfaction, to eliminate system shortcomings and to ensure effective operation of the system.