Spondiloartrit tanılı hastalarda jenkıns uyku ölçeği ile değerlendirilen uyku kalitesinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The relationship between sleep quality and disease activity, which is evaluated by jenkins sleep scale in patients with spondyloarthritis (SPA)
  1. Tez No: 623752
  2. Yazar: SEMRA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR PIRILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, SpA tanılı hastalarda Jenkins Uyku Ölçeği ile değerlendirilen uyku kalitesinin hastalık aktivitesi ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ASAS kriterlerini karşılayan SpA hastaları dahil edildi. Her hasta için demografik özellikler, hastalığa özgü değişkenler sorgulandı. Hastalar ayrıca tanı süresi, ek hastalıklar ve ilaç kullanımı açısından sorgulandı. Hastalar primer olarak kullandığı ilaca göre gruplandırıldı. Uyku kalitesi, Jenkins Uyku Ölçeği Anketi kullanılarak değerlendirildi. Hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durum sırasıyla BASDAI, BASFI, ASDAS ile; metrolojik ölçümler BASMI ile değerlendirildi. Ağrı, VAS ile; yaşam kalitesi ASQoL ölçeğiyle; yorgunluk BASDAI'nin yorgunluk maddesi ile değerlendirildi. Anksiyete ve depresyon düzeyi için HAD ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastalarımızda genel popülasyona göre daha yüksek oranda uyku bozukluğu tespit edildi. Uyku kalitesi ile ağrı şiddeti, depresyon, anksiyete, yaşam kalitesi, BASDAI, BASFI, ASDAS CRP ,ASDAS ESH, BASMI ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Bu bulgulardan yola çıkarak SPA hastalarında genel popülasyona göre uyku bozukluklarına sık rastlandığı ve bunun ağrı, depresyon, anksiyete, yaşam kalitesi, hastalık aktivitesi, yorgunluk düzeyleri ve fonksiyonel durum ile yakın ilişkili olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Spondiloartrit, uyku kalitesi, hastalık aktivitesi, Jenkins uyku ölçeği (JSEQ).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to evaluate the relationship between sleep quality and disease activity, which is evaluated by Jenkins Sleep Scale in patients with spondyloarthritis (SpA). Materials and Methods: In this study, SpA patients who applied to Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Rheumatology Department Polyclinic were included. Demographic characteristics and disease-specific variables were questioned for each patient. Patients were also questioned for the duration of diagnosis, chronic comorbid diseases and drug use. Sleep quality was evaluated using the JSEQ scale. Disease activity and functional status were evaluated using BASDAI, BASFI, ASDAS. BASMI was used to evaluate the metrological measurements. Quality of life and fatigue were assessed by ASQoL and BASDAI's fatigue item. The presence of anxiety and depression in patients was evaluated with the HAD scale Results:In our study, a higher rate of sleep disturbance was detected in our patients compared to the general population. There was a statistically significant relationship between sleep quality and pain severity, depression, anxiety, quality of life, BASDAI, BASFI, ASDAS CRP, ASDAS ESH and BASMI. Conclusion: The data showed that sleep disorders are common in SPA patients compared to the general population, and this is closely related to pain, depression, anxiety, quality of life, disease activity, fatigue levels and functional status. Keywords :Spondyloarthritis, sleep quality, disease activity, Jenkins sleep scale (JSEQ).