New product introduction incentives for suppliers and a common retailer
Tedarikçiler ve ortak perakendecileri için yeni ürün sürümünün getirisi
- Tez No: 623760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, iki üretici ve bir perakendeciden oluşan bir tedarik zincirine yeni bir ürün dahil etmenin etkisi incelenmektedir. İki ayrı kurgu oluşturulmuştur. İlk kurguda her üreticinin birer ürün üreterek, ürünlerini iki aşamalı bir tedarik zinciri yoluyla sattığı bir denge çözülmüştür. Oyunun birinci aşamasında üreticiler eş zamanlı olarak ürün toptan fiyatını açıklarlar, bu fiyatları gören perakendeci de kendi karını en çoklayacak şekilde perakende fiyatlarını belirler. İkinci kurguda ise üreticilerden bir tanesi bu markete yeni bir ürün sürmeyi değerlendirmektedir. Yeni ürünün fiyatlandırma kararları da birinci kurgudaki gibi önce üreticinin toptan fiyatı belirlemesi, sonra ise perakendecinin perakende fiyatına karar vermesi şeklinde çalışılmıştır. Bu çalışmada tüm ürünler birbirleri yerine ikame edilebilen ve fiyata bağlı doğrusal talebe sahip ürünlerdir. Buna ek olarak raf bedelinin yeni ürün kararlarına etkisi incelenmiş, ve tedarik zincirinin performansı merkezi çözümle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the effect of the new product introduction in a supply chain of two suppliers and a common retailer. We study two settings. In this first, we find the two-product equilibrium in which each supplier produces one product and sells his product through a two echelon supply chain. In the first stage, suppliers announce their wholesale price simultaneously. Then, the retailer sets the retail price that maximizes her profit. In the second setting, one of the suppliers considers introducing to a category that consists of two incumbent products. Then, similar to first setting, we consider the wholesale price and the consequent retail price decision of the new product. In our study, all products are partially substitutable and have price-dependent linear demand. In addition, we investigate the effect of the slotting fee on the new product entry decisions and we compare the decentralized supply chain decisions with those of the centralized system.