Enfekte ve enfekte olmayan epidermoid kistlerde bakteriyolojik çalışma
Bacteriological study of infected and non-infected epidermoid cysts
- Tez No: 623761
- Danışmanlar: PROF. TAMER İRFAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Epidermoid kist derinin sık görülen, iyi huylu kistik lezyonlarındandır. Kıl folikülü duvarından köken alan, içi keratin materyal ile dolu, iyi sınırlı kapsülü olan kistlerdir. En sık yüz, boyun ve gövdede yerleşirler ancak genital bölge ve oral mukoza gibi çeşitli vücut bölgelerinde de bulunabilirler. Epidermoid kistler kolay enfekte olurlar. Eşlik eden eritem, ödem, ağrı ve ısı artışı gibi bulgular olursa enfekte epidermoid kist olarak kabul edilir ve genellikle insizyon, drenaj ve antibiyotik tedavisi gerektirir. Bu çalışma ile amacımız enfekte olan ve olmayan epidermoid kistlerde alınma bölgesine göre üreyen bakteri tiplerini, aerop ve anaerop bakterilerin oranlarını tespit etmek ve antibiyogram sonucuna göre ilk başlanılan antibiyotiğe dirençli olan bakterilerde yeniden tedavi düzenlemektir. Bu verilere dayalı olarak enfekte epidermoid kistlerin tedavisinde kullanılabilecek antibiyotik profilini tespit etmektir. Çalışmamız Eylül 2018 – Eylül 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Dermatoloji polikliniğine başvuran 18-80 yaş arasındaki 40 hastada yapılmıştır. Epidermoid kist varlığı tespit edildikten sonra hastalardan bilgilendirilmiş olur formu alınarak, kistler drene veya eksize edilerek aerop ve anaerop kültürlere ekilmiş ve üreyen bakteriler değerlendirilmiştir. Çalışmaya 17 kadın ve 23 erkek hasta alınmıştır. Hastaların yaşları 19 ile 81 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 48,1 olarak bulunmuştur. Çalışmamızdaki 40 hastanın 28'inin (%70) epidermoid kistinin enfekte olduğu, 12'sinin (%30) ise enfekte olmadığı belirlenmiştir. Enfekte olan kistlerin en sık yerleşim yeri gövde (21 hasta) ve ikinci sıklıkla baş boyun bölgesi olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızdaki hastalardan alınan 40 örneğin 32'sinde üreme tespit edilirken 8 tanesinde üreme olmamıştır. Enfekte olan 28 örneğin 24'ünde üreme saptanmıştır ve bunlardan 10 tanesinde anaerop (%41,7) ve 14 tanesinde aerop (%58,3) mikroorganizma üremiştir. Çalışmaya alınan hastalardan alınan örneklerinin aerop olarak en sık %45'inde koagülaz negatif stafilokok (KNS), anaerop olarak en sık %10'unda Peptostreptococcus türleri ürediği tespit edilmiştir. Ampirik tedavi sonrası dirençli hastalara antibiyogram sonucuna uygun tedavi düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epidermoid cyst is a common benign cystic lesion of the skin. Cysts originating from the hair follicle wall, filled with keratin material and have a well-limited capsule. They are most often located on the face, neck, and trunk, but can also be found in various body areas, such as genital area and oral mucosa. Epidermoid cysts are easily infected. If accompanying erythema, edema, pain and temperature increase, it is accepted as an infected epidermoid cyst and generally requires incision, drainage and antibiotic treatment. Our aim with this study is to determine the types of bacteria, the rates of aeropic and anaerobic bacteria that are grown in infected and non-epidermoid cysts according to the area of uptake, and to re-treat the antibiotics resistant bacteria that are initiated according to the antibiogram result. Based on these data, it is to determine the antibiotic profile that can be used in the treatment of infected epidermoid cysts. Our study was performed in 40 patients between 18-80 years old who attended to the Dermatology Clinic of Medical Faculty Hospital of Mersin University, between September 2018 and September 2019. After the clinical examination, an informed consent form was signed by the patients then the cysts were drained or excised, and the samples were inoculated into aerop and anaerobic cultures, and then the bacterias were evaluated. The study included 17 female and 23 male patients. The ages of the patients ranged from 19 to 81 and the mean age was 48.1 years. It was determined that 28 (70%) of the 40 patients with epidermoid cyts were infected and 12 (30%) were not infected. The most frequently infected cysts in the body, the trunk (21 patients) and the second most frequent location was the head and neck region. In samples from 40 patients with epidermoid cysts, bacterial reproduction is detected in 32 patients, and there was no growth in 8 patients. Bacteria isolated in 24 of 28 infected epidermoid cysts and 10 of them were positive for anaerobe (41.7%), and 14 of them were positive for aerobe (58.3%) bacteria. Coagulase negative staphylococcus is determined as the most common of aerop bacteria (%45.0), the most frequently isolated anaerobic bacteria were Peptostreptococcus spp.(%10.0). After empirical treatment, proper treatment was arranged for resistant patients.