Multiple sklerozun çift uyumuna etkisi
Effect of multiple sclerosis on dyadic adjustment
  1. Tez No: 623794
  2. Yazar: DİLEK HACIVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOSOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Multiple Sklerozlu (MS), evli kadın ve erkek hastaların çift uyumunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma grubu, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi nöroloji kliniğinde takip edilen, çalışmaya katılmaya gönüllü evli 40 MS hastasını içermektedir.Veri toplama işi, ortamda sadece araştırmacı ve katılımcı olmak suretiyle yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılmıştır. Katılımcıya EDSS (Expanded Disability Status Scale), sosyodemografik form ve evlilik uyumunu ölçmek için Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmaya katılan grubu % 75 kadın , % 25 erkek oluşturmuştur. Hastaların yaşları min=27, max=65 olup ortalama yaş 44,40±9,31 olarak bulunmuştur. Eğitim düzeyi % 45 ilköğretim, % 55 lise ve üzeri bulunmuştur. Hastaların tamamı sosyal güvenceye sahip ve % 65'i çalışmamaktadır. % 95'i RRMS (Relaps ve Remisyonlarla seyreden MS) olan hasta grubunun EDSS skorları min=0, max=7 olmak üzere ortalama 3,25±1,94 olarak bulunmuştur. Katılımcıların çift uyum ölçeği alt alan puanları incelendiğinde; çift memnuniyeti ortalama puanı 34,47±8,51 (min=17, max=46); çift bağlılığı 14,15±5,07 (min=3, max=24); çift ortak görüşü 50,45±11,14 (min=14, max=65); sevgi ifadesi 8,62±2,52 (min=1, max=12) ve toplam çift uyum puanı 107,70±24,17 (min=36, max=144) olarak saptanmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri ile çift uyumu puanları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. MS hastalarında boşanmayı düşünmeyenlerin düşünenlere göre çift memnuniyeti (z=3,845 p=0,000), çift ortak görüşü (z=2,336 p=0,020), sevgi ifadesi (z=2,701 p=0,007) ve çift uyumu toplam (z=3,399 p=0,001) puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmaya katılan MS hastalarının çoğunluğu RRMS tanılı ve EDSS puanları ortalama 3 olarak bulunmuştur. Bu hastalar rutin aktivitelerini gerçekleştirebilecek fiziksel kapasiteye sahiptir. Toplam çift uyum ölçeği puanları 107,70±24,17 olarak bulunmuştur. Bu değer ortalamanın üzerinde olup çift uyumları iyi düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this research is to detect of the effects of multiple sclerosis disease on dyadic adjustment on both marriage men and women patients. Material and Method: This is a cross – sectional study. Research group is consisted from volunteer married 40 MS patient who are followed up in neurology clinic of Hafsa Sultan Hospital which is depended to Celal Bayar University. Data collecting is made by face to face interview technic where only both researcher and participant were presented. EDSS Scale, socio-demographic form and Dyadic Adjustment Scale (DAS) to measure of adjustment of marriage are filled by participant. Findings: Study group is consisted from 75 % of women and 25 % of men. Average age of the patient is 44,40±9,31 and minimum age is 27, maximum age is 65. 45% of them graduated from primary school, 55 % of them graduated from high school and from university. All of the patients have social security and 65 % of them are unemployed. EDS score of the patient group whom 95 % of them are RRMS are min: 0 and max= 7 and average EDS score is found as 3,21±1,99. After subfield scores of Dyadic Adjustment Scale is examined; average dyadic satisfaction rate is 34,47±8,51 (min=17, max=46); allegation of couple is 14,15±5,07 (min=3, max=24);common point of view of couples is 50,45±11,14 (min=14, max=65); expression of compassion is 8,62±2,52 (min=1, max=12) and total score for dyadic adjustment is obtained as 107,70±24,17 (min=36, max=144). No significant relationship was found between the sociodemographic characteristics of the patients and the double adjustment scores. According to the opinions of those who did not think divorce in MS patients, the total scores of dyadic satisfaction (z=3,845 p=0,000), double common opinion (z=2,336 p=0,020), love expression (z=2,701 p=0,007) and total score dyadic adjustment (z=3,399 p=0,001) were found to be statistically significantly higher. Conclusion: Most of MS patients who attained to this research are diagnosed as RRMS and their average EDSS scores is obtained as 3. These patients have physical capacity to perform their daily activities and roles according to their physical skills. Dyadic adjustment scale score is obtained as 107, 70±24, 17 in this direction. Marital adjustment is detected as better than average level.