Türkiye'de 1954 ve 1957 genel seçimlerinde siyasi afiş ve slogan kullanımı (DP-CHP örneği)
Turkey in 1954 and 1957 general elections, political banners and slogans (DP-CHP sample)
- Tez No: 623812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin çok partili hayata yeni yeni geçmiş olduğu 2 Mayıs 1954 ve 27 Ekim 1957 Genel Seçimlerinde propaganda aracı olarak kullanılan afiş ve sloganlar ele alınmıştır. Konuya zemin oluşturmak için; öncelikle dünyada ve Türkiye'de afiş ile sloganın tarihçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmamıza konu olan seçim dönemleri ile ilgili görsel kaynakların birçoğuna Milli Kütüphane Arşivi'nden ulaşılmıştır. Buradan elde edilen afişler 1954 ve 1957 yıllarına ait olanlar şeklinde taksim edilmiştir. Yine çalışmamızın diğer adımını oluşturan sloganlara ise Milli Kütüphane Arşivi, Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Evrak Arşivi'nde yer alan, içinde slogan barındıran dönemin gazete ve dergilerinden ulaşılmıştır. Sloganlar bu gazete ve dergilerden derlenip afişlerde olduğu gibi 1954 ve 1957 yıllarına ait olanlar şeklinde taksim edilmiştir. Yaptığımız araştırmalar neticesinde günümüze yaklaştıkça seçim dönemlerine ait propaganda çeşitliliği ve kullanılan materyal sayısının arttığı görülmüştür. Nitekim 1957 Genel Seçimleri için yapılan seçim hazırlıkları ve ortaya çıkan materyaller 1946, 1950 ve 1954 genel seçimlerine göre çok daha fazladır. Araştırma yaptığımız döneme ait afiş ve sloganların genel olarak; siyasal çekişmeler, toplumsal beklentiler, ekonomik beklentiler, işçi hakları, köylere hizmet gibi bazı temel konular etrafında şekillendiği görülmüştür. Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri olan ve 1950-1960 arası dönemde gerçekleşen bu iki genel seçim günümüz Türk siyasi hayatına ve seçim organizasyonlarına temel oluşturacak katkılar sağlamış ve tahammül rejimi olan demokrasinin ülkemizde olgunlaşması yolunda önemli bir adım olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, banners and slogans used as a propaganda tool were discussed in the May 2, 1954 and October 27, 1957 General Elections, when Turkey was a new multipath party. To create the ground for the subject; Firstly the general information about posters and the slogan of the slogan was given in the world and in Turkey. Most of the visual sources related to the election periods which were the subject of my work were reached from the National Library Archive. These posters were divided as belonging to 1954 and 1957. The slogans that constitute the other step of our work were also found in the newspapers and magazines of the periodical archive the National Library Archive, the Turkish Historical Society Library and the Turkish Grand National Assembly Archive. Slogans were divided as belonging to 1954 and 1957 as well as posters compiled from these newspapers and magazines. As a result of the researches conducted by us, it has been seen that the diversity of propaganda and the number of materials have increased. As a matter of fact, the election preparations for the 1957 General Elections and the number of materials were much more than the general elections of 1946, 1950 and 1954. In general, campaign posters and slogans regarding our research era were in the shape of fundamental issues such as political conflicts, social expectations, economic prospects, employee rights, providing services for villages. These two general elections that have an important role in Turkish political history and taken place in 1950 -1960 made fundamental contributions to Turkish political life and political campaigns; and they were important steps for the development of democracy considered as a toleration regime in our country.