Atıktan türetilmiş yakıt üretim tesislerinde işletme sorunları ve çözüm yaklaşımları
Process problems in solid recovered fuel production plants and solution approaches
  1. Tez No: 623813
  2. Yazar: VEYSEL OZAN ANGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nüfusun hızla artması, beraberinde insanoğlunun ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması için teknolojik anlamda yaşanan gelişmeler insanlığın enerji gereksinimini gün geçtikçe zorunlu kılmaktadır. Bu enerjiyi elde etmek için kullanılan ve doğal yoldan elde edilen yakıtların tükenebilir oluşu ortaya çıkan maliyetleri arttırmaktadır. Enerjinin verimli kullanılmasını öngören politikalar, daha çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik gelişmeler ve planlamalar sürdürülebilir enerji yönetimine destek sağlamaktadır. Atıklardan yakıt üretimi gelişmekte ya da gelişmiş toplumlarda nüfus atışına bağlı olarak oluşan katı atık sorununa farklı bir bakış açısıyla çözüm getirmektedir. Çimento fabrikaları gibi geleneksel yakıtları kullanan tesislerin bu yakıtlara olan bağımlılığını azaltacağı gibi depolama tesislerinin atık depolama sorunlarına da bir çözüm olacaktır. Yapılan bu çalışmada, tehlikesiz atıklardan yakıt nitelikli ürün üreten bir tesisinde meydana gelen işletme sorunları ve çözüm yaklaşımları incelenmiştir. Bakım ve onarım maliyeti yaklaşık 200.000 TL/yıl olan bu tesisin atık işleme kapasitesi yıllık 5.000 ton olarak belirlenmiştir. Ortaya çıkan bakım onarım maliyetlerinin %70'i rotor üstü bıçak ve rotor üstü bıçak takozlarının aşınması, kırılmasından kaynaklı değişiminden meydana geldiği görülmektedir. Uygun fiziksel yapıya sahip olmayan atıklar bıçak ve takozların kırılmasına neden olmakla birlikte bu maliyeti arttırdığı görülmektedir. Mevcut sistemin üretim verimliliğini iyileştirmek için kaynağında ayırma ve belirlenmiş prosedürlere göre uygun atık seçiminin önemli olduğu görülmektedir. Uygulanacak bu iyileştirme yöntemleri ile enerji ve çevrenin korunmasına ayrıca bakım onarım maliyetlerinin de düşürülmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Demand for energy has been increasing day by day parellel to the technological developments aimed to meet requirements of the increasing population. As fossil fuels used in energy production are being depleted, concerned costs are increasing continiously. In order to ensure sustainable energy management, it is obligatory to make plans for renewable energy sources as well as policies that will ensure efficient use of energy. Plans for obtaining fuel-based products from waste, which will provide an alternative solution to the solid waste problem in developed societies, reduce the fossil fuel requirement of high energy consuming facilities such as cement plants, while also helping to reduce the volume of waste that will go to storage facilities. In this study, operating problems and solution approaches are investigated for a solid recovered fuel plant The cost of maintenance and repair is estimated to be approximately 200,000 TL / year for this plant with an annual processing capacity of 5.000 tons. 70% of the cost of maintenance and repair is due to the change of the rotor blades and the rotor blade tracking wedge. This cost is coming from the wastes having physical structure which is not suitable (causing breaking of blades and wedges) for the present process. In order to increase the production efficiency, separation at source and selection of suitable wastes are important. By this way, protection of environment and energy and also reduction of maintenance and repair costs can be achieved.