Küreselleşme ve istihdam ilişkisinin panel analizi: OECD örneği
Panel analysis of the relationship between globalization and employment
  1. Tez No: 623826
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme son yıllarda etkisini sıkça göstermeye başlamıştır. Küreselleşme kavramı üzerinde net bir görüş birliği sağlanamasa da ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik boyutlu bir süreçtir. Küreselleşme avantajları ve dezavantajları içinde barındıran bir kavramdır. Ülkelerin karşılıklı bütünleşme sürecini ifade eder. İstihdam ise iş gücünün çeşitli faaliyetler üzerinde çalıştırılmasıdır. Ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleyen faktörlerden birisi ise istihdamdır. Gelişen dünya düzeniyle birebir küreselleşme ve iş gücü de değişime girmiştir. Teknolojideki değişimler ve otomasyon süreci insan gücünün ekonomik faaliyetlerdeki rolünü azaltmış yerini ise makineleşmeye bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalizationhas started to show effect rapidlly in recent years. İf a clear consensus is not provided on concept of globalization. It is economical, social and technological process between countries. Globalization is concept that is contain in itself advantage and didsavantage. It states that mutual integration process of countries. Employment, on the other hand, is use of labour on varios activities. Employment is one of the factors which is determining. The level of development of countries. Globalization and work force start to change with the developing world order. Changes is technology and automation process reduce the human power in economies activities that gives place to mechanization.