Geç prematüre bebeklerde erken dönem mortalite ve morbiditeler ve etkileyen risk faktörleri
Evaluation of mortality and morbidity of late preterm infants with ri̇sk factors
  1. Tez No: 623828
  2. Yazar: HAZAL CEREN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ. Geç preterm dönemde doğan bebeklerde görülen morbidite ve mortalite sıklığının saptanması ve bu sorunlara yol açan perinatal risk faktörlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM VE GEREÇLER. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2016-01.01.2019 tarihleri arasındaki üç yıllık dönemde 34 0/7 ile 36 6/7 gestasyon haftaları arasında doğan bebeklerden; çalışma kriterlerine uyan 529 vaka çalışmaya alınmıştır. Bu bebeklerde canlandırma ihtiyacı, solunum desteği ihtiyacı, solunum morbiditeleri, hipoglisemi, fototerapi gerektiren hiperbilirubinemi, beslenme güçlüğü, enfeksiyöz morbiditeler, nörolojik morbiditeler, hastanede yatış süresi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış gereksinimi gibi erken dönem morbidite ve mortalite görülme oranları retrospektif olarak incelenmiştir. Maternal ve natal risk faktörlerinin bu morbiditeler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Majör konjenital anormalisi, kromozomal bozukluğu olan ve dış merkezde doğup hastanemize yatırılan geç prematüre yenidoğanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. BULGULAR. Çalışmaya dahil edilen 529 bebeğin %18.5'i 34. gestasyon haftada, %29.5'i 35. gestasyon haftada ve %52'si 36. gestasyon haftada doğmuştur. Sezaryen doğum oranı %61.1 olup, en sık sezaryen endikasyonunu mükerrer sezaryenler (%40.9) oluşturmuştur. Çalışmamız sonucunda solunum morbiditesi %30.8, beslenme zorluğu %28.4, hiperbilirubinemi %27.6, hipoglisemi %14, sepsis %10.9 oranlarında saptanmıştır. Yoğun bakım yatış oranı %38.6 olup, ortalama yatış günü 8.2±6.5 idi.
Özet (Çeviri)
AIM. The aim of this study was to investigate the incidence of early morbidities and mortality in infants born in late preterm period, and to evaluate associated perinatal risk factors. MATERIALS AND METHODS. A total of 529 cases were included who fulfilled the study criteria and born during the three-year period between 01.01.2016 and 01.01.2019 in Istanbul Medeniyet University, Goztepe Training and Research Hospital. Neonatal morbidities, such as need for resuscitation, respiratory support, respiratory morbidities, hypoglycemia, hyperbilirubinemia, feeding difficulty, infectious morbidities, neurological morbidities, duration of hospitalization and need for admission to the neonatal intensive care unit were retrospectively reviewed. The effects of maternal and natal risk factors on morbidities were also evaluated. Exclusion criteria included multiple congenital malformations, chromosomal disorders and patients admitted from elsewhere to our clinic. RESULTS. Of the 529 babies included in the study, 18.5% were born in 34 week of gestation, %29.5 in 35 and %52 in 36 week. Cesarean delivery frequency was %61.1 and repeat cesarean delivery was the most frequent indication (40.9%) for cesarean delivery. The most common morbidities in our study were respiratory morbidity (30.8%), feeding difficulty (%28.7), hyperbilirubinemia (27.6%), hypoglycemia (%14), sepsis (10.9%). NICU admission rate was 38.6% and mean length of hospitalization was 8.2±6.5 days. We found an increased risk especially in 34th week of gestation for respiratory morbidities, feeding difficulty, hypoglycemia, hyperbilirubinemia, NICU admission requirement and length of hospitalization. The incidence of infectious morbidities did not differ between gestational weeks. Cesarian delivery was associated increased risk for all morbidities except infectious morbidity.Respiratory morbidities were associated with gestational age, cesarian delivery, placental pathologies and antenatal corticosteroid use.