Investigation of the relationship between stephen krashen's affective filter hypothesis and students' intrinsic motivation with special emphasis on the use of digital games in elt classes
Stephen krashen'ın duygusal filtre ve girdi hipotezleri ve öğrencilerin içsel güdüleri ile ingilizce derslerinde dijital oyunların kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 623848
  2. Yazar: ZEYNO BİNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce Dil Öğretimi sınıflarında dijital oyunların anlaşılabilir bir girdi olarak öğrencileri duyuşsal filtresini azaltıp azaltmadığını bulmak, dijital oyunların içsel güdüye etkisini araştırmaktır. Bu çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda okuyan 59 öğrenci ile yapılmıştır. Elde edilen veriler niceliksel ve niteliksel analizler yapılarak öğrencilerin dijital oyun oynaması ve başarı notları arasındaki ilişki araştırılmış, dijital oyunların onların duyuşsal filtresini azaltıp azaltmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca dijital oyunlarla içsel güdü arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştı. Çalışmanın sonucu, kontrol ve deney grubunun ELAT testi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu, oyun oynamanın duygusal filtresini düşürüp azaltmadığının öğrenciler arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ve kontrol ile deney grubu arasında dijital oyunlar oynarken içsel olarak motivasyonu arttıran anlamlı bir ilişki bulunmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study first aimed to investigate the relationship between students' achievement scores after they play digital games in the classroom. It also focuses on the question whether digital games lower their affective filter or not. Lastly, the effect of digital games on students' intrinsic motivation is clarified with the help of questionnaires. The study was carried out with 65 participants studying at English preparatory school of Istanbul Aydın University. The obtained data was analyzed by utilizing both qualitative and quantitative analysis to investigate whether a relationship between students' achivement scores after they play digital games in the classroom, if playing games lower their affective filter or not and if students are motivated intrinsically while playing digital games. The results of the study revealed that there is significant difference between the scores of the control and experimental group ELAT test, there is not a significant relationship between students whether playing games lower their affective filter or not,there is not a significant relationship between control and experimental group's opinion about increasing intrinsic motivation.