Konjenital kalp hastalığı olan fetüslerin serebral kan dolaşımının sağlıklı fetüslerle karşılaştırılması
Comparison of cerebral blood circulation of fetuses with congenital heart disease with healthy fetuses
- Tez No: 623862
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Amaç, kliniğimizde takip edilen, konjenital kalp hastalığı olan fetüslerin sereral kan dolaşımının , sağlıklı fetüslerle karşılaştırmak ve konjenital kalp hastalığı olan fetüslerin nörolojik gelişimi açısından olası ilişkiyi saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif klinik bir araştırma niteliğindedir. 19 Aralık 2019- 16 Ocak 2020 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na gebelik takibi için başvuran herhangi risk faktörü içermeyen 18-28 gebelik haftasındaki toplam 37 tekiz gebe kadın çalışmaya dahil edildi.Tüm katılımcıların yaşı, gravidası, paritesi,gebelik haftası, fetal biyometrik ölçümleri, EFW'si kaydedildi. Araştırma grubu, gebe polikliniğine rutin gebe takibi için başvuran 18-28 hafta arasında gebe olan, herhangi bir şikayeti olmayan, konjenital kalp hastalığı şüphesi ile gönderilen ya da tanısı alıp ileri tetkik ve tedavi için sevk edilen, 18-35 yaş aralığında olan tek gebeliklerden (n = 16) oluşmaktaydı. Kontrol grubu ise gebe polikliniğine rutin gebe takibi için başvuran 18-28 hafta arasında gebe olan, herhangi bir şikayeti olmayan, 18-35 yaş aralığında olan tek gebeliklerden (n = 21) oluşmaktaydı. Ultrasonografiye her bir fetüs için ölçülen fetal MCA PI, MCA RI, MCA PSV, MCA S/D parametreleri kaydedildi. Mann Whitney U testi ile bilgisayar ortamında istatistiksel analiz yapıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Comparison of cerebral blood circulation of fetuses with congenital heart disease with healthy fetuses Objective: The aim is to compare the serebral blood circulation of fetuses with congenital heart disease, followed in our clinic, with healthy fetuses and to determine the possible relationship in terms of neurological development of fetuses with congenital heart disease. Materıal and Methods: This study is a prospective clinical trial. A total of 37 singleton pregnant women in the 18-28 gestastional week, who didn't include any risk fctors, who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology between 19 December 2019 and 16 january 2020, were included in the study.pregnancy, age, gravida, parity, gestastional week, fetal biometric measurements and estimated fetal weight (EFW) of all participants were recorded.the research group consisted of sigle pregnancies betweenthe ages 18-35 who were admitted to the pregnant outpatient clinic for routine follow-up, who were pregnant between 18-28 weeks, had no complaints, were sent for suspected congenital heart disease, or were diagnosed and referred for advancd examination and treatment(n=16) occurred. the control group(n=21) consisted of single pregnancies between the age 18-35 who were pregnant between the week of applying to the pregnant outpatient clinic for routine follow-up, without any complaints. Fetal MCA PI, MCA RI, MCA PSV, S/D parameters measured for each fetus were recorded on ultasonography. Statistical analysis was done in computer environment with Mann Whitney U test. P value