İş yoğunlaştırmanın karşılanamayan hemşirelik bakımı ile ilişkisi
The relationship between work intensification and missed nursing care
- Tez No: 623864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İki aşamadan oluşan bu çalışma, İş Taleplerinin Yoğunlaştırılması Ölçeği'ni Türkçe'ye uyarlayarak geçerlik ve güvenirliğini test etmek ve hemşirelerde iş yoğunlaştırma ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Metodolojik tasarımda olan araştırmanın birinci aşamasının evrenini İstanbul Avrupa Yakası'nda bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşireler (N1=567), örneklemini ise gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen 200 hemşire oluşturdu. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda olan araştırmanın ikinci aşamasının evrenini ise İstanbul Avrupa Yakası'nda üç eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşireler (N2=1917), örneklemini ise orantılı kota örnekleme yöntemiyle belirlenen 600 hemşire oluşturdu. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, İş Taleplerinin Yoğunlaştırılması Ölçeği ve Karşılanmayan/Verilemeyen Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi ile toplandı. Verilerin analizinde, araştırmanın birinci aşaması için dil, kapsam ve yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri; ikinci aşaması için tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, karşılaştırma, korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanıldı. Araştırmada İş Taleplerinin Yoğunlaştırılması Ölçeği'nin Türk örneklemi için geçerli ve güvenilir olduğu belirlendi ve Türkçe versiyonda orijinal ölçek yapısı korundu.Hemşirelerin karşılanmayan hemşirelik bakım ortalaması düşük düzeyde, iş yoğunlaştırma ortalaması ise ortalamanın üstünde yüksek düzeyde saptandı. Hemşirelerin karşılanmayan hemşirelik bakımı ile gece vardiyasında bakılan hasta sayısı, işe devamsızlık, işte var olamama, bekar olma, serviste çalışma arasında pozitif yönde; yaş, kurumda ve meslekte çalışma süresi arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptandı. İş yoğunlaştırma toplamı ve üç alt boyutu ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasında çok zayıf düzeyde negatif anlamlı ilişki, iş yoğunlaştırma ile karşılanamayan hemşirelik bakımı nedenleri toplam ve alt boyutları arasında çok zayıf ve zayıf düzeyde pozitif anlamlı ilişki bulundu. İş yoğunlaştırma puanı üzerine etkili olan anlamlı değişkenler ise karma kliniklerde çalışma, sorumlu hemşire olma, gündüz vardiyasında bakılan hasta sayısı, fazla mesai saati ve iş gücü kaynakları olarak belirlendi. Karşılanamayan hemşirelik bakımı üzerine erkek cinsiyet, bekar olma, işe devamsızlık, işte var olamama değişkenlerinin; karşılanamayan hemşirelik bakımı nedenleri üzerine ise birimde çalışma süresi değişkeninin anlamlı etki oluşturduğu belirlendi. Bu çalışmada, bu örneklemde hemşirelerin iş yoğunlaştırılması ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasında negatif ve anlamlı ilişkinin bulunmasına karşın, iş yoğunlaştırmasının yüksek olması karşılanamayan hemşirelik bakımı için bir tehdit olabilir. Hemşire yöneticilerin karşılanamayan hemşirelik bakımı ve iş yoğunlaştırma üzerine anlamlı etkisi olan değişkenleri dikkate alması ve buna yönelik düzenlemeler yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This two-stage study was conducted to test the Turkish validity and reliability of The Intensification of Job Demands Scale and to determine the relationship between work intensification and missed nursing care. The population of the methodological study consisted of nurses (N1=567) working in a training and research hospital in Istanbul. The sample of the first stage of the study was selected using convenience sampling which consisted of 200 nurses. The population of the descriptive and correlational study consisted of nurses working in three training and research hospitals (N2=1917) in Istanbul. The sample of the second stage of the study was selected using proportional quota sampling which consisted of 600 nurses. The data were collected by using the Introductory Information Form, the Intensification of Job Demands Scale and the MISSCARE Survey. In the analysis of the data, language, content and construct validity and reliability analyzes were performed for the first stage of the study; descriptive statistical methods, comparison, correlation and linear regression analyzes were used for the second stage of the study. In this study, it was determined that the Intensification of Job Demands Scale was valid and reliable for the Turkish sample and it was confirmed the original structure of the scale in the Turkish version. The mean of missed nursing care was found to be low and the mean of work intensification was higher than the average. There was a very, weak negative correlation between job intensification total scale and its three sub-dimensions and missed nursing care, and a very weak and weak, positive correlation between total scale and sub-dimensions of work intensification and total scale and sub-dimensions of reasons for missed nursing care. Significant variables affecting work intensification score were working in the mixed inpatient services, being a ward nurse manager, average number of patients on day shift, working hours and labor resources. It was determined that male gender, being single, absenteeism, presenteeism variables had a significant effect on the missed nursing care, on the other hand, working time variable had a significant effect on the causes of missed nursing care. In this study, although there is a negative and significant relationship between nursing work intensification and missed nursing care in this sample, high work intensification may be a threat for missed nursing care. It is recommended that nurse managers take into account variables that have a significant impact on missed nursing care and work intensification and make arrangements for these variables.