Aplanasyon, dinamik kontür ve havalı tonometrelerle göziçi basıncı ölçülmesi: normal ve primer açık açılı glokomlu olgularda karşılaştırmalı çalışma
Intraocular pressure measurement by applanation, dynamic contour and air puff tonometers, comparative study in with POAG and normal cases
  1. Tez No: 623891
  2. Yazar: KEMAL TURGAY ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM KOCABORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Goldmann aplanasyon (GAT), Dinamik kontür (DKT) ve Non kontakt (NKT) tonometrelerle sağlıklı ve primer açık açılı glokom(PAAG) olgularında göz içi basıncı (GİB) ve oküler puls amplitüd (OPA) ölçümlerini yaparak bu üç yöntemi hem kendi aralarında hem de iki grupta karşılaştırarak güvenilirliklerini, etkilendikleri parametreleri ve klinik önemlerini araştırmak. Gereç-Yöntem: Prospektif ve kontrollü yapılan bu çalışmaya 32 erkek(%50), 32 kadın (%50) 64 hastanın sol gözleri alındı. Gruplar 33'ü PAAG tanılı ve tedavi altında olan ve 31'i kontrol olarak ikiye ayrıldı. Rutin oftalmolojik muayeneleri ardından uygun olan olgular çalışmaya alındı. GİB ölçümleri sırasıyla NKT, DKT ve GAT ile yapılıp ardından ultrasonik pakimetriyle merkezi kornea kalınlığı (MKK) ölçüldü. OPA ve tüm değerler kaydedildi. Bulgular: Yaş ortalaması 53,36±10 yıl (31-80).MKK 561±45 μ olarak bulundu. GAT ile GİB ortalamaları 16,39±3,75mmHg, DKT ile 17,89±3,55mmHg ve NKT ile 15,76±3,49mmHg olarak bulundu. Heriki grupta fark saptamadı.DKT ile GAT ve NKT arasındaki fark anlamlıyken, GAT ile NKT arasındaki fark anlamlızdı. Her üç yöntemle yaş, cinsiyet ve PAAG varlığı arasında korelasyon saptanmadı. Her üç yöntemle MKK arasında pozitif bir korelasyon varken NKT ve GAT 'da bu korelasyon DKT'ye göre daha güçlüydü. Her üç yöntemde birbirleriyle çok iyi koreleyken DKT ile GAT arasındaki en güçlü olanıydı. Her üç yöntemle de MKK arasında ilişki saptandı, DKT en az etkilenendi. Kalın korneaların her üç yöntemi de etkilemekteydi. DKT hem GAT hem de NKT'den daha yüksek ölçüm yapma eğilimindeyken, kornea kalınlığı arttıkça bu farkın azaldığı görüldü. DKT'nin GAT'dan ortalama olarak 1,51±1,57 mmHg, NKT'den 2,14±2,02 mmHg, GAT'ın da NKT'den 0,63±1,55 yüksek ölçtüğünü, kontrol ve PAAG olgularında bu farkın değişmediğini gördük. OPA 2,56±1,04 mmHg olarak bulduk, kontrol ve PAAG gruplarnda istatistiksel fark saptamadık. OPA ile yaş ve MKKarasında korelasyon yoktu, GİB ile korelasyon vardı ve DKT ile ölçülen GiB ile korelasyonu en güçlüydü. OPA kadınlarda (2,81±1,16 mmHg) erkeklerden (2,30±0,84 mmHg) daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: DKT, korneal ve diğer faktörlerden (yaş, cinsiyet) minimal etkilenme ile glokom tanı ve tedavisinin yönlendirilmesinde önemli bir tonometredir. Bu açıdan GAT ve NKT gibi tonometrelerin eksik yönlerini tamamlamaktadır. Uyumlu hastalarda kullanımı kolaydır. OPA ve diyastolik GİB ölçümü sağlar. Pratikte 21 mmHg olan eşik eğer GAT ile hesaplanmıştır. DKT doğru fakat GAT'a göre yüksek ölçüm yaptığından, DKT'ye uygun yeni bir eşik değer bulmak için prospektif, geniş, toplum bazlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: by the Goldmann applanation (GAT), Dynamic contour (DCT) and Non-contact (NCT) tonometers, healthy and primary open-angle glaucoma (POAG) in patients with intraocular pressure (IOP) and ocular pulse amplitude (OPA) by making measurements of these three methods and among themselves and between the two groups by comparing credibility among their influences parameters and to investigate the clinical significance. Materials and Methods: A prospective and controlled in this study the 32 men(%50), 32 women, 64 patients received the left eye. 33 POAG patients who are under-diagnosed and treated and 31 control. IOP measurement, respectively, NCT, DCT, and GAT do with whether after (CCT) were measured by ultrasonic pachymeter. OPA and All values were recorded. Results: The mean age was 53.36 ± 10 years (31-80), CCT was 561 ± 45 μ, IOP values average 16.39 ± 3.75 mmHg by GAT, 17.89 ± 3.55 mmHg by DCT, 15.76 ±3.49 mmHg by NCT was found and no differences between two groups. The difference of means between DCT and GAT with NCT, while statistically significant, between GAT and NCT was not significant. With all three methods no correlation between age, gender, and the presence of POAG.Positive correlation all three methods between the CCT. In all three methods with each other very well be correlated, the most powerful one was between DCT and GAT. All three methods revealed a correlation between the CCT, it is determined that affected at least DCT seen. Difference in all three methods of thick cornea was created on. At all corneal thickness DCT measurements tend to produce higher GAT and NCT measurements. when corneal thickness increased, the reduction of this difference was seen. DCT on average, 1.51 ± 1.57 mmHg than GAT and 2.14 ± 2.02 mmHg than NCT, GAT 0.63 ± 1.55 mmHg than NCT higher is measured. This difference did not change in the control and POAG patients have seen.OPA found an average of 2.56 ± 1.04 mmHg, did not detect a difference in two groups. While no correlation between OPA and age, and CCT was correlated with IOP values measured by DCT we saw the strongest correlation. OPA in women (2.81 ± 1.16 mmHg) than men (2.30 ± 0.84 mmHg) is higher and this is found to be statistically significant. Conclusion: The DCT is by minimally affected corneal and other factors (age, gender) in direction of 'diagnosis and treatment of glaucoma' important tonometer. in this regard, we can complete lack of GAT and NCT, Compliant patients are easy to use. Provided such data to OPA and diastolic IOP. In practice the IOP threshold values determined by GAT using, DCT is considered if the new threshold determination regarding whether the necessary with a larger population and prospective studies are required have been concluded.