1982 Anayasası'nın mali paradigmalarında demarşi: Diyalektik bir değerlendirme
Demarchy in fiscal paradigms of 1982 constitution act: A dialectical assessment
- Tez No: 623892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Diyalektik, zaman olgusu içerisinde süreci çağrıştıran bir kavramdır. Bu bağlamda zıtların mücadelesi ve birliği, nitel değişim, her şeyin değişimi ve her şeyin birbiriyle ilgili olması diyalektik mantığın temelini oluşturmaktadır. Yönetim şekillerinde değişim de diyalektik mantığın bir yansımasıdır. Demokrasinin ortaya çıkarmış olduğu eksikliklerin demarşi ile telafi edilebilmesi için, diyalektik mantığın bir gereği olarak 1982 Anayasası'nda bazı mali kuralların eklenmesi gerekmektedir. Bu değişimin de Türk toplum yapısı açısından türev kurucu iktidar rolüyle yapılması daha uygun bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Söz konusu değişimle ön seçim sonrasında kura yoluyla ile demarşik bir mali yapının oluşturulması kastedilmektedir. Böyle bir yapının ortaya çıkması ise diyalektik sürecin bir gereğidir. Ön seçimli mali bir demarşik yapıyla kamu ekonomisindeki etkinsizliklerin görülme ihtimalinin azalması veya yok olması ise bu çalışmanın hipotezini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialectic is a notion evoking a process in time phenomenon. In this sense, struggle and union of opposites, change in quality, change in everything and concerning everything from one another form the fundamental of dialectic logic. Change in administration models is also a reflection of dialectic logic. To compensate the imperfections democracy causes by demarchy, some fiscal rules ought to be added to 1982 Constitution Act as a necessity of dialectic logic. That the changes should be realized as a derived constituent power in terms of the structure of Turkish society arises a more suitable option. By this change, it is referred to form a demarchic fiscal structure is a ncessity of dialectic process. Decreasing or eradicating the possibility of inefficiency in public economics by a fiscal demarchic structure with primary election forms the hypothesis of this study.