Siyasetin finansmanı ve 1982 anayasası ekseninde Türkiye örneğinin analizi
Financing of politics and analysis of case of Türkiye in the axis of 1982 constitution
- Tez No: 895940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de siyasi finansman, 1982 Anayasası'nın kabulünden bu yana önemli bir konu olmuştur. Anayasa, siyasi partilerin finansmanına ilişkin genel bir çerçeve sunmuştur. Bu çerçeve içerisinde siyasi partilere devlet yardımı, üyelik aidatları ve özel bağışlar gibi çeşitli gelir kaynakları sağlanmıştır. Ancak Türkiye'de siyasi finansmanla ilgili belirli eksiklikler ve zayıflıklar bulunmaktadır. Bu eksikliklerin önde geleni, siyasi partilerin gelir ve harcamalarının şeffaf bir şekilde raporlanmamasıdır. Kamuoyunun siyasi partilerin mali durumu hakkında eksik bilgiye sahip olması, güvenin azalmasına ve demokratik sürecin etkin işleyişini engelleyebilir. 1982 Anayasası'nın siyasi partilerin finansmanıyla ilgili düzenlemeleri belirli sınırlamaları ve denetim mekanizmalarını içermesine rağmen; bu düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Siyasi partilerin gelir ve harcamalarının daha şeffaf bir şekilde açıklanması, siyasi sürecin daha adil ve şeffaf bir biçimde işlemesine olanak tanıyabilir. Ayrıca Türkiye'nin siyasi finansman sisteminde yapacağı reformlar, demokratik sürecin güçlenmesine ve toplumun siyasi sürece olan güveninin artmasına katkı sağlayabilir. Bu reformlar siyasi partiler arasındaki rekabetin adil bir şekilde gerçekleşmesini ve yolsuzlukların önlenmesini destekleyebilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, siyasetin finansmanı konusunu ve Türkiye'deki uygulamada yer alan durumu analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Political financing in Turkey has been an important issue since the adoption of the 1982 Constitution. The Constitution provides a general framework for the financing of political parties. Within this framework, various income sources such as state aid, membership fees and private donations have been provided to political parties. However, there are certain shortcomings and weaknesses regarding political financing in Turkey. The most prominent of these shortcomings is the lack of transparent reporting of income and expenditures of political parties. If the public has incomplete information about the financial situation of political parties, it may lead to a decrease in trust and hinder the effective functioning of the democratic process. Although the 1982 Constitution contains regulations regarding the financing of political parties, certain limitations and control mechanisms, these regulations need to be effectively implemented and strengthened. More transparent disclosure of income and expenditures of political parties may enable the political process to operate more fairly and transparently. Additionally, Turkey's reforms in its political financing system may contribute to strengthening the democratic process and increasing society's trust in the political process. These reforms can support fair competition between political parties and prevent corruption. In this context, the aim of the study is to analyze the issue of political financing and the situation in practice in Turkey.