Siyasal pazarlamada seçim şarkısının önemi: Ülkemizde seçim şarkıları üzerine nitel bir araştırma
The importance of election song in political marketing: A qualitative research on election songs in our country
- Tez No: 623939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Pazarlamanın her geçen gün gelişmesi ile birlikte farklı alanlardaki kullanımı da artmaya başlamıştır. Çünkü pazarlama yalnızca malların pazarlandığı ve satılmaya çalışıldığı bir alandan ibaret değildir. Oldukça geniş bir kapsamı olan pazarlama mallar, hizmetler, kişiler, fikirler gibi farklı türdeki bileşenlerin pazarlanmasından oluşmaktadır. Son yıllarda siyaset de pazarlamanın aktif olarak kullanıldığı alanlardan biri haline gelmiştir. Siyasal pazarlamada ürün kavramının içerisinde yer alan parti lideri, parti programı ve adaylar da siyasal pazarlamanın en önemli bileşenleridir. Siyasetin doğası gereği, bu siyasi ürünler halk ile sürekli temas halinde olmaktadırlar. Bu temas da siyasal pazarlama teknikleri ile sağlanmaktadır. Siyasal kampanya süreçlerinde kullanılan şarkılar da siyasi partiyi, partinin adayını veya liderini tanıtma ve akılda kalıcılık sağlama konusunda son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de 1995 yılından günümüze kadar yapılan tüm genel seçimlerde iktidar ve ana muhalefet partilerinin kullandığı şarkılar üzerine nitel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma ile birlikte siyasal pazarlama yöneticilerinin şarkılarda hangi mesajları vermeye çalıştıkları, insanları etkilemek için en çok hangi kalıpların kullanıldığı, hangi kelimelere başvurulduğu gibi sorulara yanıtlar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of marketing day by day, the use of marketing has started to increase in different areas because marketing is not just a sector where goods are commercialized and tried to be sold. Marketing, which has considerably wide range, consist of marketing of different tyeps of components such as goods, services, people and ideas. In recent years, politics has also become one of the areas where marketing is actively used. The political leaders, party programs and candidates, which are product in political marketing. Due to the nature of politics, these political products are in close contact with the public. This contact is provided by political marketing techniques. The political songs which are used for political campaingns have also become quite popular in recent years to introduce the political party, the candidate or leader of the party and memorability. In this study, a qualitative research has been conducted on the political songs used by the ruling and main opposition parties in all general elections in Turkey held from 1995 until today. With this research, answers have been sought for questions such as what messages have been used by political marketing administrators in political songs, which molds have been used more to affect people, and which words have been preffered.