2023 genel seçimlerinde Niğde milletvekili adaylarının twitter mesajlarının içerik analizi ve aldıkları oylar kapsamında değerlendirilmesi
Content Analysis of Twitter Messages of Niğde MP Candidates in the 2023 General Elections and Evaluation within the Scope of the Votes They Received
  1. Tez No: 929951
  2. Yazar: NURETTİN BARIŞ SABIRLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Siyasal iletişimde sosyal medyanın öneminin artmasıyla birlikte, siyasi partiler ve adaylar, bu mecraları giderek daha etkin bir şekilde kullanmaktadır. Özellikle Twitter günümüzde siyasal iletişim açısından adayların sıklıkla başvurduğu önemli bir platform haline gelmiştir. Seçim dönemlerinde siyasi partiler için hedef kitleyi bilgilendirme ve harekete geçirme amacıyla kullanılan web sayfaları ve sosyal medya hesapları kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı 2023 yılıTürkiye Genel Seçimleri kapsamında Niğde'den aday olan Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ömer Fethi Gürer ve İyi Parti Mümin İnan'ın 13 Nisan ve 14 Mayıs 2023 tarihleri arasında Twitter üzerinden gerçekleştirdikleri paylaşımları içerik analizi yöntemiyle inceleyerek, bu paylaşımlarını aldıkları oy oranları bağlamında değerlendirilmesini sağlamaktır. Araştırmada 13 Nisan-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında adayların takipçi sayıları, paylaştığı tweetler (metin ve görsel ögeler dahil) MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiş ve paylaşım sayıları, hashtag kullanım oranları, mention(bahsetme) oranları, görsel içerikleri (fotoğraf, video, Url ayrı ayrı ele alınarak) değerlendirilmiş ve 15 farklı kategoride kodlanmıştır. Bu kategoriler;“Parti Liderleri, Rakip Aday Hakkında, Parti Propagandası, Slogan/Konumlandırma, Vaat, Gündem, Eğitim, Sağlık, Ekonomi, Ulaşım, Tarım, Bilim, Sanat, Spor, Duyarlılık/ Kapsama”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçları Twitter takipçi sayısının seçim başarısında doğrudan ilgili olmadığını gösttermektedir. Nitekim oy kullanan seçmen sayısı takipçi sayısından kıyaslanamayacak kadar fazladır. Bununla birlikte adayların yoğunlaştığı konular ülke gündemine dahil olabilecektir. AK Parti adayının, gündem, duyarlılık, slogan konumlandırma, parti politikası konularına yoğunlaşırken, ekonomi, eğitim, sağlık gibi seçmenlerin doğrudan yaşamını etkileyen konulara yeterince vurgu yapmadığı görülmektedir. Twitter'da özellikle hashtag kullanımı ve görsel içerik paylaşımında oldukça aktif olmasına rağmen, diğer hesapları etiketleyerek etkileşim kurma/mention konusunda düşük bir strateji izlemiştir. Yüksek oy oranı, sadece Twitter kullanımına değil, AK Parti'nin yerleşik seçmen tabanı, saha çalışmaları ve genel siyasal dinamiklere de bağlıdır. CHP adayı, en fazla tweet atan ve en fazla görsel paylaşan adaydır, ancak hashtag kullanımında oldukça geride kalmıştır. Twitter'da, etkileşimli bir kampanya yürütmesine ve en fazla ekonomi paylaşımı yapan aday olmasına rağmen, seçimde ikinci sırada kalmıştır. En fazla vurgu yaptığı konular: Parti liderleri, gündem, ekonomi, rakip aday hakkında ve vaatler olmuştur. Bu durum, sosyal medya stratejilerinin geleneksel seçim kampanyalarıyla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. İYİ Parti adayı, mention kullanımında en aktif adaydır, yani diğer hesaplarla etkileşim kurarak görünürlüğünü artırması daha fazladır. Ancak, genel olarak en düşük tweet sayısına sahiptir ve görsel içerik açısından da diğer adayların gerisinde kalmıştır. En fazla vaat paylaşımında bulunmasına rağmen, en düşük oy oranına sahiptir. En fazla vurgu yaptığı konular gündem, vaatler, duyarlılık/kapsama olmuştur. Düşük oy oranı, partinin genel seçmen tabanı ve yerel dinamiklerin etkisini de içeren daha geniş faktörlerle ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing significance of social media in political communication, political parties and candidates are utilizing these platforms more effectively. In particular, Twitter has emerged as a crucial platform frequently employed by candidates for political communication. During election periods, web pages and social media accounts play a critical role for political parties in informing and mobilizing their target audience. The primary objective of this study is to analyze the Twitter posts shared by Prof. Dr. Cevahir Uzkurt from the Justice and Development Party (AK Party), Ömer Fethi Gürer from the Republican People's Party (CHP), and Mümin İnan from the Good Party (İYİ Party), who ran as candidates in Niğde during the 2023 Turkish General Elections. Using content analysis methodology, this research examines their tweets shared between April 13 and May 14, 2023, and evaluates these posts in relation to the vote shares they received. The study employs the MAXQDA program to analyze the number of followers, tweets (including text and visual elements), and engagement metrics such as the number of tweets, hashtag usage rate, mention (tagging) frequency, and visual content (photos, videos, and URLs analyzed separately). The data were categorized into 15 different thematic groups, namely:“Party Leaders, Opponent Candidates, Party Propaganda, Slogans/Positioning, Promises, Agenda, Education, Health, Economy, Transportation, Agriculture, Science, Arts, Sports, and Sensitivity/Inclusivity.”The research findings indicate that the number of Twitter followers is not directly related to election success. Indeed, the number of voters casting ballots is significantly greater than the number of followers, making a direct comparison impractical. Nevertheless, the topics that candidates emphasize may align with the national political agenda.The AK Party candidate focused primarily on agenda-related issues, inclusivity, slogan positioning, and party policies, while placing insufficient emphasis on topics that directly affect voters' daily lives, such as the economy, education, and health. Although the candidate was highly active in hashtag usage and visual content sharing, their strategy for engagement through mentions (tagging other accounts) remained relatively weak. The candidate's high vote share is not solely attributed to Twitter engagement but is also influenced by the AK Party's established voter base, fieldwork, and broader political dynamics. The CHP candidate was the most active in tweeting and sharing visual content but fell behind in hashtag usage. Despite conducting an interactive campaign on Twitter and making the most posts about economic issues, the candidate finished second in the election. The key topics emphasized by this candidate were party leaders, the political agenda, the economy, criticism of the opposing candidate, and campaign promises. This finding suggests that social media strategies should be reinforced with traditional election campaigns to be more effective. The İYİ Party candidate was the most active in mention usage, indicating a higher level of interaction with other accounts to increase visibility. However, this candidate had the lowest number of tweets overall and lagged behind other candidates in terms of visual content sharing. Despite posting the highest number of campaign promises, the candidate received the lowest vote share. The most frequently emphasized topics were the political agenda, campaign promises, and inclusivity. The low vote share can be associated with broader factors, including the party's overall voter base and the influence of local political dynamics.